niewygodne.info.pl

 

     Polacy uratowali tysiące Żydów wystawiając im fałszywe paszporty Paragwaju. Dziś Netanjahu dziękuje... Paragwajowi!

piątek, 1.06.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Kilkanaście dni temu Paragwaj przeniósł swoja ambasadę w Izraelu z Tel-Awiwu do Jerozolimy. Na uroczystość otwarcia nowej ambasady przybył również premier Binjamin Netanjahu. Wygłosił on okolicznościową przemowę, w której podkreślił, że Paragwaj "pomagał ratować Żydów uciekających z nazistowskich Niemiec". W rzeczywistości to polscy dyplomaci konsularni ze Szwajcarii uratowali tysiące Żydów wystawiając im fałszywe paszporty Paragwaju. Oto kolejny przykład jak można fałszować historię, aby ograniczyć rolę Polaków w akcji ratowania Żydów z Holocaustu. 

 

Polscy dyplomaci (Konstanty Rokicki, Aleksander Ładoś, Juliusz Kühl oraz Stefan Ryniewicz) pracujący podczas II wojny światowej na terytorium Szwajcarii, zorganizowali dla Żydów zagrożonych wywózką do obozów śmierci proces tworzenia sfałszowanych paszportów Paragwaju oraz innych państw Ameryki Południowej. W latach 1941–1943 stworzyli oni kilka tysięcy paszportów Republiki Paragwaju, które były następnie szmuglowane do gett zarówno w okupowanej Polski, jak i w całej Europie i ratowały swoich żydowskich posiadaczy przed śmiercią (Żyd z paszportem Paragwaju nie trafiał do obozu koncentracyjnego, lecz był internowany co w zdecydowanej większości przypadków chroniło przed śmiercią).

           

r e k l a m y


       

21 maja 2018 r. odbyły się oficjalne uroczystości przeniesienia ambasady Paragwaju z Tel-Awiwu do Jerozolimy. Wzięli w nich udział prezydent Paragwaju Horacio Cartez oraz premier Izraela Binjamin Netanjahu. Ten drugi wygłosił okolicznościową przemowę, w której podkreślił, że Paragwaj "pomagał ratować Żydów uciekających z nazistowskich Niemiec" oraz, że "to był akt życzliwości i miłosierdzia, który zawsze pozostanie w naszych sercach. Izrael pamięta o swoich przyjaciołach, i nie ma lepszego przyjaciela niż Paragwaj".

Netanjahu nawet przez chwile nie zająknął się o tym, że całą akcję ratowania Żydów z Holocaustu, poprzez tworzenie fałszywych paszportów Paragwaju, wymyślili i zrealizowali polscy dyplomaci. Nie wspomniał, że tysiące lewych paszportów dla Żydów zostały sfabrykowane przez Polaków. Rola Paragwaju była tutaj marginalna (trzeba było opłacać konsulów honorowych umieszczonych w tym kraju za organizowanie paszportów in blanco, który były następnie uzupełniane przez polskich dyplomatów - w tym celu wykorzystywano m.in. pieniądze przekazywane przez polski rząd na uchodźstwie na tzw. "opiekę nad uchodźcami"). Paragwaj nie przyjmował bowiem Żydów do siebie (transport Żydów przez ocean w tamtym czasie był praktycznie niemożliwy). Żydzi z paszportem Republiki Paragwaju, stworzonym przez polskich dyplomatów, pozostawali na miejscu (byli internowani), przy jednoczesnym zachowaniu statusu osób nietykalnych.

r e k l a m y


 

Historia z uroczystości, która miała miejsce w nowej ambasadzie Paragwaju w Jerozolimie pokazuje nam dwie kwestie: 1) jak łatwo można napisać historię od nowa oraz 2) jak - niestety po raz kolejny - ograniczyć rolę Polaków w akcji ratowania Żydów z Holocaustu.

Dodam, że o sprawie jako pierwsza napisała
blogerka Wiesława na platformie Salon24.

 

Źródło: Paszporty Paragwaju (Salon24.pl)
Źródło: Grupa Berneńska (Wikipedia)
Źródło: Konstanty Rokicki (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP