niewygodne.info.pl

 

     Niemcy mogą wycinać puszcze, budować kopalnie, elektrownie czy podmorskie gazociągi. Polacy wszędzie napotykają problemy

wtorek, 22.05.2018 r.

  

thdoubleu (Flickr.com / CC by SA 2.0) / Bert Kaufmann (Flickr.com / CC by 2.0)

Nasi zachodni sąsiedzi bez większych problemów mogli wyciąć prastarą puszczę w Hambach, bo przeszkadzała w budowie kopalni węgla brunatnego. Dodatkowo, nie zważając na protesty ekologów, dogadali się z Rosjanami w/s Nord Streamu. Polacy, gdy chcieli budować kopalnie węgla brunatnego niedaleko granicy z Niemcami, musieli się zmierzyć z destrukcją procesową ze strony niemieckich samorządów, które ostatecznie skutecznie zablokowały tę inwestycję. W przypadku tylko planowanej pierwszej polskiej elektrowni atomowej Niemcy zdążyli już wysłać aż 20 tys. oficjalnych protestów.

 

Przypomnijmy - kiedy w Polsce trwała wielka, w sumie międzynarodowa (stanęła na agendzie UE), afera, bo na fragmentach Puszczy Białowieskiej (które nie są rezerwatem) trwała okresowa wycinka drzew zasadzonych wcześniej przez człowieka, Niemcy w najlepsze wycinali u siebie stary (liczący 12 tys. lat) las pierwotny w Hambach, bo przeszkadzał im w rozbudowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

           

r e k l a m y


       

Niemcy to światowy lider wydobycia węgla brunatnego. Produkują go więcej niż USA z Chinami razem wzięte, a używają do opalania własnych elektrowni, z których aż cztery wchodzą w skład listy TOP-5 najbardziej trujących elektrowni w Europie. Jedna z takich elektrowni (wraz z okalającą ją kopalnią odkrywkową) położona jest w oddalonej raptem o kilka kilometrów od granicy z Polską niemieckiej miejscowości Janschwalde. 20 kilometrów dalej w polskim Gubinie, miała powstać podobna elektrownia wraz z odkrywkową kopalnią węgla brunatnego. Miała. Przedstawiciele niemieckich gmin przygranicznych wespół z ekologami złożyli jednak tysiące protestów w tej sprawie. Efekt był taki, że realizacja tej inwestycji musiała zostać wstrzymana. 

Nie była to pierwsza "ingerencja" Niemiec w polskie inwestycje na terytorium naszego kraju. Warto odnotować, że jak tylko rząd Tuska zaczął mówić, iż chce wybudować
pierwszą polską elektrownie atomową, Niemcy wysłali w tej sprawie do Komisji Europejskiej specjalny list protestacyjny. Do rządu Tuska trafiło również - uwaga - aż 20 tys. indywidualnych niemieckich zastrzeżeń dotyczących polskiego programu jądrowego. Jakby tego było mało - pod petycją przeciwko budowie polskiego atomu zebrano łącznie 50 tys. podpisów niemieckich obywateli.

   

r e k l a m y


 

Aż strach pomyśleć co będzie z budową Baltic Pipe, czyli gazociągu łączącego Danię z Polską, który ma dostarczać do naszego kraju gaz z Norwegii. Niemcy w najlepsze dogadali się z Rosjanami. Olewając zupełnie protesty ekologów wybudowali po dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream 1. Teraz zabierają się za budowę Nord Stream 2. Czy równie łatwo będzie przebiegać budowa gazociągu Baltic Pipe? Patrząc na wcześniejsze przykłady mam, co do tego poważne wątpliwości.

 

Źródło: As Germany hosts green summit, an energy firm is razing a nearby forest (CNN.com)
Źródło: Niemcy protestują przeciw atomowi w Polsce (PolskieRadio.pl)
Źródło: Co z kopalnią Gubin-Brody? Szykuje się wojna z ekologami i mieszkańcami (Wyborcza.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP