niewygodne.info.pl

 

     W małej Islandii w 2 dni zebrano 20 tys. podpisów w/s bojkotu Eurowizji w Izraelu. To tak, jakby w Polsce w 2 dni zebrać 2,1 mln podpisów

czwartek, 17.05.2018 r.

  

foto: Nicolas Raymond - Free Grunge Textures - www.freestock.ca (Flickr.com / CC by 2.0)

Blisko 20 tys. podpisów Islandczyków w zaledwie dwa dni udało się zebrać pod petycją, aby Islandia oficjalnie zbojkotowała konkurs Eurowizji, jaki w przyszłym roku odbędzie się w Izraelu. Powód? Chodzi o rażące łamanie praw człowieka przez izraelskie władze w Stefie Gazy. Ktoś powie, że 20 tys. podpisów to mało. Owszem. Należy mieć jednak na względzie, że cała Islandia liczy 365 tys. mieszkańców. Przekładając proporcje to tak, jakby w Polsce w 2 dni ktoś zebrał blisko 2,1 miliona podpisów (!).

 

Przypomnijmy - ostatni finał Eurowizji wygrała pochodząca z Izraela 25-letnia Netta Barzilai. To oznacza, że gospodarzem kolejnego finału będzie Izrael, a to wywołało dość spore kontrowersje w... Islandii. Tematem dyskusji publicznej stała się tam kwestia, czy Islandia w ogóle powinna brać udział w konkursie Eurowizji organizowanym w Izraelu?

           

r e k l a m y


       

Ktoś powie - a co ma Islandia do Izraela. Otóż ma. Warto przypomnieć, że na początku tego roku do islandzkiego parlamentu trafił projekt ustawy, która zakazuje dokonywania rytualnych obrzezań małych chłopców. Zgodnie z treścią tej ustawy za dokonanie takiego czynu grozić ma kara do 6 lat więzienia. To oczywiście nie spodobało się żydowskim i muzułmańskim liderom religijnym, dla których ustawa jest przejawem antysemityzmu i islamofobii. 

Ze strony środowisk żydowskich zaczęły także wpływać groźby
poniesienia "konsekwencji na całym świecie":

"Jeśli ustawa zostanie przegłosowana, anulujemy rezerwację i pojedziemy w inne miejsce. Będziemy również przestrzegać innych członków bostońskiej społeczności żydowskiej przed wyjazdem do Islandii, a także skontaktujemy się z naszymi braćmi i siostrami ze społeczności muzułmańskiej. Żywimy nadzieję, że wasz rząd odzyska resztki przyzwoitości i nie dopuści do przyjęcia tej haniebnej ustawy. Jeśli natomiast projekt zostanie przegłosowany, możecie spodziewać się konsekwencji na całym świecie".

Takiej treści maila otrzymała firma Iceland Unlimited, która zajmuje się organizowaniem wycieczek po Islandii. Temat ten stał się wówczas na Islandii bardzo głośny i szeroko komentowany.
Wszak chodziło o próby wywarcia presji przez "społeczność żydowską" na wewnętrzne prawodawstwo niezależnego, bądź co bądź, państwa.

   

r e k l a m y


 

Właśnie dlatego petycja w/s bojkotu konkursu Eurowizji organizowanego w Izraelu cieszy się w Islandii tak dużą aprobatą. Formalnym powodem bojkotu ma być rażące nieprzestrzeganie przez władze Izraela praw człowieka w Strefie Gazy oraz ostatnie masakry protestujących Palestyńczyków organizowane przez izraelskich snajperów.

 

Źródło: Afþökkum þátttöku í Eurovision 2019 (Change.org)
Źródło: Iceland law to outlaw male circumcision sparks row over religious freedom (TheGuardian.com)
Źródło: Turyści grożą odwołaniem wycieczek do Islandii (IcelandNews.is)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP