niewygodne.info.pl

 

     Oś Berlin-Moskwa w praktyce: Jedwabny szlak przez Kaliningrad z ominięciem Polski oraz brak unijnych kar dla Gazpromu

środa, 16.05.2018 r.

  

wykorzystana grafika: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Przyspiesza współpraca na linii Berlin-Moskwa, której efektem będzie eliminacja Polski, jako istotnego państwa transferowego w Europie. Po tym jak niemieckie firmy dogadały się z rosyjskimi w/s budowy gazociągu Nord Stream II, przyszła kolej na ogarnięcie tematu nowego jedwabnego szlaku. Rosyjska spółka kolejowa RŻD Logistics i niemiecka Deutsche Bahn Cargo właśnie dogadały się, aby towary z Chin do UE przewozić do portów w Kaliningradzie i Bałtyjsku, a stamtąd - omijając Polskę - transportować je statkami do portu w Rostoku i dalej do całej UE.

 

Dyrektor generalny rosyjskiej RŻD Logistics oraz prezes niemieckiej Deutsche Bahn Cargo (DB Cargo) podpisali wczoraj w Moskwie umowę w/s uruchomienia wspólnej, multimodalnej usługi dotyczącej przewozu kontenerów na linii Chiny - Europa. Zgodnie z umową RŻD Logistics będzie odpowiedzialna za organizację pociągów towarowych od punktów granicznych z Chinami do portów znajdujących się w Obwodzie Kaliningradzkim (w praktyce chodzi o port w Kaliningradzie oraz Bałtyjsku). Z kolei DB Cargo zorganizuje transport kontenerów na morskim odcinku pomiędzy portami Obwodu Kaliningradzkiego, a niemieckim portem w Rostoku oraz zapewni dalszą obsługę ładunków kontenerowych na terytorium UE (tj. dostarczanie ładunków do poszczególnych terminali kontenerowych rozlokowanych na terytorium całej Unii).

           

r e k l a m y


       

O przyspieszającej współpracy na linii Berlin-Moskwa świadczy nie tylko umowa między RŻD Logistics a Deutsche Bahn Cargo. Wiele wskazuje na to, że do końca maja Komisja Europejska (pod naporem Berlina) zaproponuje, aby w żaden sposób nie karać rosyjskiego Gazpromu za nadużycia i wykorzystywanie pozycji dominującej w państwach UE w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo wyszło na jaw, że grupa dziennikarzy niemieckiego "Der Spiegel" prowadzi działania zbieżne z rosyjską propagandą. W swoich artykułach podkreślą oni walory projektu Nord Stream II oraz nawołują rząd RFN do uznania "rosyjskiej strefy wpływów" rozciągającej się na kraje byłego ZSRR. 

Historia z niemiecko-rosyjską umową w/s obsługi nowego jedwabnego szlaku pokazuje również, że
współczesne relacje polityczno-gospodarcze nie lubią pustki. Przypomnijmy, że pod koniec 2016 roku Antonii Macierewicz (jako minister obrony narodowej) nie wyraził zgody na sprzedaż terenów po byłej jednostce wojskowej pod Łodzią, na których polsko-chińska firma miała zbudować gigantyczny hub przeładukowo-kolejowy (tzw. "suchy port", czy jak kto woli - terminal intermodalny) dla pociągów towarowych jeżdżących do i z Chengdu w Chinach. 

- "
Ta koncepcja ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami, a także wyeliminowania z obszaru eurazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania niepodległego bytu Polski, bo to Polska na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej super potęgi" - stwierdził Macierewicz podczas wywiadu udzielonego polonijnemu medium "Goniec TV Toronto".

   

r e k l a m y


 

No cóż - skoro reprezentuje się interesy USA w Europie, a pomija własne, to trzeba się liczyć z tym, że niewykorzystane okazje (takie jak perspektywa osiągnięcia statusu strategicznego hubu towarowego Europy) będą gospodarowane przez inne państwa. Wszystko wskazuje na to, że dogadanie się Niemców z Rosjanami w zakresie obsługi nowego jedwabnego szlaku, jest tego klasycznym przykładem.

 

Źródło: DB Cargo and RZD Logistics start container service China-Europe (railfreight.com)
Źródło: Ugoda KE-Gazprom w przyszłym tygodniu? (BiznesAlert.pl)
Źródło: Skandal w Der Spiegel. Niemieccy dziennikarze bronią Rosji oraz Nord Stream 2 i kupczą losem Ukrainy (Energetyka24.com)
Źródło: Polska nie wykorzystuje możliwości Jedwabnego Szlaku. Polityka ważniejsza od gospodarki? (Money.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP