niewygodne.info.pl

 

     W 1983 roku w Polsce urodziło się 723 tys. dzieci. W 2017 już tylko 403 tys. Ratunkiem młodzi Ukraińcy?

środa, 9.05.2018 r.

  

foto: Robfoto (Pixabay.com / CC0)

Według najnowszych danych Eurostatu w Polsce na jedną osobę w wieku powyżej 65 lat przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym (15-64 lata), a tzw. wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 24,2% Patrząc na wyniki innych państw Europy nadal nie wygląda to najgorzej. Jeśli jednak spojrzymy przez pryzmat trendu, to wychodzi, że demograficznie wpadliśmy w poważne tarapaty. Okazuje się bowiem, że jeszcze 10 lat temu na jednego seniora przypadało pięć osób w wieku produkcyjnym, a wskaźnik obciążenia demograficznego wynosił zaledwie 19%. Co będzie za kolejne 10 lat?

 

Oficjalne dane nie pozostawiają złudzeń: statystyczna Polka rodzi obecnie 1,45 dziecka. To klasyfikuję nasz kraj na szarym końcu światowego rankingu. Warto zauważyć, że 35 lat temu dzietność była o wiele większa, a jedna Polka rodziła przeciętnie 2,4 dziecka. W 1983 roku w naszym kraju przyszło na świat łącznie 723 tys. dzieci. W 2017 roku urodziło się jedynie 403 tys. dzieci.

           

r e k l a m y


       

Rezultatem przemian w procesach demograficznych, a przede wszystkim trwającej od początku lat 90. ubiegłego wieku głębokiej depresji urodzeniowej, są zmiany w liczbie i strukturze ludności według wieku. W Polsce z roku na rok ubywa ludzi młodych. Najlepiej obrazują statystyki na temat liczby osób w wieku 15 - 24 lata, będących jednocześnie obywatelami naszego kraju. Jeszcze w połowie 2004 roku (a więc w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej) w Polaków we wspomnianym przedziale wiekowym, którzy żyli na terytorium naszego kraju było blisko 6,0 mln. W ciągu kilkunastu kolejnych lat liczba ta spadła aż o 37 proc. Dane z końca III kwartału ubiegłego roku mówią o zaledwie 3,8 mln osób

Efekt?
Zgodnie z wyliczeniami ONZ do 2050 roku ludność Polski skurczy się z obecnych 38 mln do 32,4 mln osób. Nasz kraj wraz z Bułgarią, Chorwacją, Łotwą, Litwą, Serbią i Rumunią będzie należał do niechlubnego grona państw, w których liczba ludności procentowo zmniejszy się o więcej niż 15 proc. 

    

r e k l a m y


 

Niestety, ale ujemny przyrost naturalny w dłuższej perspektywie czasowej, wpłynie w sposób nieodwracalny także na potencjał gospodarczy naszego kraju. Aby powstrzymać skutki demograficznego tsunami, Polska już teraz powinna rocznie przyjmować w poczet swoich obywateli około 50 tys. imigrantów w wieku produkcyjnym. Najlepiej ludzi młodych, z podobnego kręgu kulturowego, którzy łatwo się asymilują. W tych okolicznościach nadawanie obywatelstwa przebywającym tu od dłuższego czasu, znającym język polski i polską kulturę Białorusinom lub Ukraińcom wydaje się być zupełnie naturalnym procesem.

 

Źródło: Eurostat: w Polsce na jednego seniora przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym (Stooq.pl)
Źródło: Working Age Population: Aged 15-24: All Persons for Poland (Fred.org)
Źródło: Joan Hoey (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP