niewygodne.info.pl

 

     Kneset debatuje nad prawem, które jest nazywane wstępem do ustaw norymberskich. A mówią, że to w Polsce odradza się faszyzm...

środa, 2.05.2018 r.

  

foto: kudumomo (Flickr.com / CC 2.0)

Szacuje się, że 18 proc. obywateli Izraela stanowią Arabowie. Do tej pory mieli oni zagwarantowane pełne prawa obywatelskie. Niebawem może się to jednak zmienić. Skrajnie prawicowa partia premiera Binjamina Netanjahu szykuje bowiem w Knesecie prawo (tzw. "Nation-state bill"), które definiuje Izrael jako "państwo dla Żydów". Ustawa degraduje status języka arabskiego (który dziś, obok hebrajskiego, jest w Izraelu językiem urzędowym) oraz umożliwia budowanie nowych osiedli (wspólnot) mieszkalnych "tylko dla Żydów".

 

W Izraelu mieszka obecnie około 8,5 mln ludzi. Około 1,5 mln z nich to Arabowie. Do tej pory mogli oni korzystać z pełni praw obywatelskich. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie, jeśli w życie wejdzie procedowana właśnie w Knesecie (odpowiednik polskiego parlamentu) ustawa o tożsamości narodowej (tzw. "Nation-state bill").

           

r e k l a m y


       

Ustawa ta przede wszystkim deklaruje, że Izrael jest państwem dla narodu żydowskiego. Wzmacnia ona szereg istniejących już regulacji dotyczących m.in. ochrony flagi, hymnu narodowego oraz symboliki narodowej. Ponadto przyznaje każdemu Żydowi na świecie prawo do osiedlenia się w Izraelu. 

Kontrowersje wzbudzają jednak inne zapisy. Po pierwsze - projekt ustawy przewiduje, że
jedynym językiem urzędowym Izraela ma być hebrajski (do tej pory państwo to miało dwa języki urzędowe - hebrajski i arabski). Po drugie - umożliwia budowanie nowych osiedli (wspólnot) mieszkalnych tylko dla przedstawicieli jednej religii lub narodowości (będą mogły powstawać osiedla np. "tylko dla Żydów"). 

Mimo, iż przedstawiciele Prokuratora Generalnego Izraela oraz departamentu analiz prawnych Knesetu wspólnie stwierdzi, że
wspomniane kontrowersyjne propozycje są dyskryminujące i niekonstytucyjne, to skrajnie prawicowa partia rządząca w Izraelu (Likud) forsuje, aby ustawę wprowadzić jak najszybciej w życie.

   

r e k l a m y


 

Partia, której liderem jest obecny premier Izraela Binjamin Netanjahu, miała ostatnio spore problemy z utrzymaniem poparcia. Powrót do polityki "narodowo-tożsamościowej" przy wzmożonych działaniach zaczepnych w regionie (podgrzewanie konfliktu z Iranem i Syrią, masowe zabijanie Palestyńczyków przez izraelskich snajperów) ma im zapewnić stabilną większość nad opozycją. To, że przy okazji w tworzonym prawodawstwie przemycane są postanowienia, które spokojnie mogą być nazwane wstępem do nazistowskich ustaw norymberskich lub początkiem apartheidu, mało kogo tam obchodzi. 

A mówią, że to w Polsce odradza się państwowy faszyzm...

 

Źródło: Knesset Set to Give Initial Approval of Bill Allowing Jewish-only Communities (Haaretz.com)
Źródło: EU should voice its opposition to Israel’s ‘Jewish Nation-state Bill’ (Guests.blogactiv.eu)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP