niewygodne.info.pl

 

     Mieszkanie+ miało być cudowną bronią rządu PiS. Zamiast tego będzie tylko politycznym kapiszonem

poniedziałek, 30.04.2018 r.

  

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / PD 1.0)

Kiedy w czerwcu 2016 roku rząd Beaty Szydło prezentował założenia do Narodowego Programu Mieszkaniowego "Mieszkanie plus" cała lewica i totalna opozycja wyła ze strachu. Oto bowiem wydawało się, że problemy mieszkaniowe Polaków zostaną rozwiązane raz na zawsze. Rząd przewidywał, że rocznie będzie budował po kilkadziesiąt tysięcy mieszkań pod tani wynajem (10-20 zł za metr). Po blisko dwóch latach okazało się, że pierwotne obietnice rządu są niemożliwe do realizacji, a z początkowych założeń programu "Mieszkanie Plus" zostały już tylko strzępy.

 

Pomimo ostatniego "boomu" w budownictwie i dobrej koniunkturze w gospodarce, Polska nadal jest krajem, gdzie liczba mieszkań na 1000 mieszkańców jest jedną z najniższych w Europie. We Francji na 1000 mieszkańców przypada ok. 530 mieszkań. W Niemczech ok. 500. W Czechach - ok. 460. Na Węgrzech - ok. 440. Tymczasem u nas jeszcze do niedawna na 1000 mieszkańców przypadało zaledwie 357 mieszkań.

           

r e k l a m y


       

Odpowiedzią rządu PiS na wskazany powyżej problem miał być Narodowy Program Mieszkaniowy - w skrócie: "Mieszkanie plus". Założenia tego programu, które ogłoszono oficjalnie w czerwcu 2016 roku, wyglądały bardzo atrakcyjnie. - "To pierwszy kompleksowy program rozwiązujący problemy mieszkaniowe Polaków" - mówiła ówczesna premier Beata Szydło. I rzeczywiście - jego realizacja niemal gwarantowała rozwiązanie wspomnianych problemów. 

Rząd zakładał, że będzie mógł inicjować "tanie budownictwo czynszowe" głównie dzięki zasobom gruntów budowlanych wchodzących w skład Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Rząd miałby przeznaczać odpowiednie działki (odpada koszt ich zakupu), na których inwestorzy mogliby budować tanie bloki wielorodzinne. W efekcie
koszt miesięcznego najmu miał się wahać między 10 a 20 zł za metr kwadratowy, a samych nowych mieszkań wybudowanych w formule "Mieszkania plus" miałoby co roku powstawać kilkadziesiąt tysięcy.

Po blisko dwóch latach okazało się, że
ciężko znaleźć inwestorów, którzy zdołaliby wybudować blok mieszkalny według założeń programu "Mieszkanie plus" (tj. taki, gdzie czynsze mogłyby wahać się między 10 a 20 zł za metr kwadratowy). Konsekwencją powyższego było odłożenie na półkę planów budowy kilkudziesięciu tysięcy nowych mieszkań rocznie. Dodatkowo rząd został zmuszony do wprowadzenia radykalnych zmian w założeniach samego programu "Mieszkanie plus"

Aktualne propozycje przewidują, że zamiast niskich czynszów (10 - 20 zł za metr kwadratowy) będzie
program dopłat do czynszów za mieszkania wynajmowane w ramach programu "Mieszkanie plus". Dopłaty mają wynieść około 30 procent kosztu czynszu. Po drugie - dopłaty do czynszu będą tylko dla osób, które nie przekraczają limitu zarobków (np. dwuosobowa rodzina, aby otrzymywać dopłatę do czynszu, nie mogłaby zarabiać więcej niż 3850 zł). Po trzecie - dopłaty do czynszów mają być ograniczone czasowo. Maksymalnie będą mogły trwać przez 9 lat (a co trzy lata będą maleć).

   

r e k l a m y


 

Efekt powyższych zmian jest taki, że z pierwotnych założeń "Mieszkania plus" zostały tylko strzępy, a sam program - zamiast być kołem zamachowym dla kampanii wyborczej w 2019 roku i "Wunderwaffe", która poprowadzi partię Jarosława Kaczyńskiego do drugiej kadencji rządów - może się okazać zwykłym politycznym kapiszonem.

 

Źródło: Beata Szydło ogłasza program Mieszkanie Plus (Wyborcza.biz)
Źródło: Rząd radykalnie zmienił założenia programu Mieszkanie Plus. Jest projekt ustawy (Rmf24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP