niewygodne.info.pl

 

     Hipokryci. W 2013 odrzucają projekt podniesienia świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dziś pierwsi do rozliczania

poniedziałek, 23.04.2018 r.

  

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

W toku polityczno-medialnej nawalanki związanej z protestem opiekunów osób niepełnosprawnych warto przypomnieć, że niektórzy jej uczestnicy z czystej przyzwoitości powinni dziś milczeć. Mam tu na myśli ekipę Platformy Obywatelskiej - obecnie są pierwsi do krytykowania i rozliczania, a powinni zacząć od siebie. Otóż w 2013 roku rząd Tuska negatywnie zaopiniował poselski projekt podniesienia świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Chwilę później ekipa PO uchwaliła ustawę odbierającą części opiekunom zasiłek wysokości 520 złotych...

 

Przypomnijmy - poselski projekt ustawy z 2013 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk nr 1357) zakładał m.in.: podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do 350 zł miesięcznie oraz podwyższenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego do 1000 zł miesięcznie. Ponadto dwukrotne zwiększał wymiar składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadzanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, albo specjalny zasiłek opiekuńczy.

           

r e k l a m y


       

Rząd Tuska w wydanej opinii do projektu stwierdził, że zawarte w nim rozwiązania "budzą wątpliwości dotyczące możliwości sfinansowania takiego przedsięwzięcia"

 

Eksperci ówczesnej ekipy rządowej uznali, że łączny wzrost wydatków z budżetu państwa związany z proponowanymi zmianami wyniesie 2 mld 985 mln zł i będzie blisko dwa razy większy od kosztu szacowanego przez wnioskodawców projektu. W efekcie rząd uznał, że w budżecie nie ma takich środków, a cały projekt ustawy został zaopiniowany negatywnie i finalnie został wycofany z wszelkich prac legislacyjnych w 2014 roku.

   

r e k l a m y


 

Jedno jest pewne - dziś w Sejmie nikt by nie protestował, gdyby w 2013 roku rząd Tuska spróbował choćby w części spełnić założenia projektu ustawy podnoszącego świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. I właśnie dlatego ekipa PO, zamiast bezmyślnie krytykować i rozliczać, powinna raczej zamilczeć.

 

Źródło: Stanowisko Rady Ministrów wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz
ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk nr 1357)
(Sejm.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP