niewygodne.info.pl

 

     Mord w Michniowie: Niemcy nie mieli żadnej litości. Najmłodszą ofiarą masakry był spalony żywcem 9-dniowy Stefan Dąbrowa

piątek, 20.04.2018 r.

  

foto: Pacyfikacja Michniowa (Wikipedia / CC0)

Rzeź Michniowa przeszła do historii, jako jedna z najokrutniejszych niemieckich pacyfikacji dokonanych na Polakach w czasie II wojny światowej. W dniach 12-13 lipca 1943 roku zostało zamordowanych 204 mieszkańców Michniowa – w tym 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Ofiary były zabijane strzałami z karabinów, rozrywane grantami, palone w stodołach. Najmłodszym zamordowanym był Stefan Dąbrowa. W chwili wrzucenia do ognia miał zaledwie 9 dni. Całkowicie wymordowanych zostało 11 rodzin.

 

W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa - niewielkiej wsi położonej na ziemi świętokrzyskiej - aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. "Ponury". Niemcy zdawali sobie z tego sprawę. Gestapo dysponowało listą mieszkańców wsi podejrzewanych o współpracę z ruchem oporu. Nie wykluczone, że pomocne okazały się być tutaj donosy niemieckich konfidentów - ulokowanego w zgrupowaniach "Ponurego" ppor. Jerzego Wojnowskiego ps. "Motor" oraz volksdeutscha Jekla z okolicznego Zagnańska (leśniczego, który w noc tuż przed dokonaniem masakry poprowadził Niemców leśnymi drogami na Michniów). 

           

r e k l a m y


       

Sama pacyfikacja odbyła się w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia (12 lipca 1943 r.) Niemcy zabijali przede wszystkim mężczyzn. Zabijano ich albo strzałami w tył głowy, albo zapędzano do stodoły, którą następnie podpalano. Wyjątkiem był tutaj miejscowy gajowy Władysław Wikło. Niemcy zastrzelili najpierw jego, następnie jego pięcioro dzieci (16-letniego Romana, 14-letnią Zofię, 11-letnią Halinę, 8-letnią Marię, 5-letniego Józefa), a na samym końcu żonę, Stanisławę Wikło. Wszystko za to, że Wikło wspierał lokalną partyzantkę. 

Pierwszego dnia pacyfikacji
Niemcy zamordowali łącznie 102 mieszkańców Michniowa – w tym 95 mężczyzn, dwie kobiety oraz pięcioro dzieci. 

13 lipca Niemcy powrócili do Michniowa kontynuować rozpoczętą dzień wcześniej rzeź. Tego dnia zamordowano
7 mężczyzn, 52 kobiety i aż 43 dzieci. Najmłodsze z nich - Stefan Dąbrowa - w chwili wrzucenia żywcem do ognia miał zaledwie 9 dni.

15 lipca Niemcy wyrazili zgodę na pochówek ofiar. Mieszkańcy sąsiednich wsi pogrzebali szczątki zamordowanych michniowian we wspólnej mogile, wykopanej na działce w pobliżu szkoły.
Okupanci rozkazali jednak zaorać grób, a także nie zezwolili na oznaczenie mogiły krzyżem lub jakimkolwiek innym znakiem. Ponadto Niemcy zakazali odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. 

Co istotne - po wojnie część pomysłodawców i sprawców masakry udało się ująć i skazać na śmierć. Taki los spotkał dowódcę SS w dystrykcie radomskim
Herberta Böttchera. Proces Böttchera toczył się w Radomiu w 1949 roku. Wyrok śmierci wykonano w roku 1950. 

Śmierci uniknął za to inny uczestnik pacyfikacji - kapitan żandarmerii
Gerulf Mayer. Został on ujęty dopiero w latach 60-tych w Austrii. Tam też stanął przed sądem. Problem w tym, że wyrok był nad wyraz łagodny. Mayer dostał tylko 11 lat więzienia.

Zdrada ppor. Jerzego Wojnowskiego ps. "Motor" wyszła na jaw niespełna pół roku po pacyfikacji Michniowa.
Konfident został stracony w styczniu 1944 r.

   

r e k l a m y


 

Niestety rzeź Michniowa nie była odosobnionym przypadkiem. Pacyfikacje stały się narzędziem represji, stosowanym przez Niemców wobec mieszkańców wsi współpracujących z partyzantką, ukrywających Żydów i zbiegłych jeńców wojennych czy też niewywiązujących się z dostaw obowiązkowych kontyngentów. Historycy oceniają, iż w czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali ponad 800 wsi znajdujących się w obecnych granicach Polski, jak również wiele wiosek na Kresach Wschodnich. Tragedia Michniowa stała się symbolem tego typu bestialskich zbrodni.

 

Źródło: Pacyfikacja Michniowa (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP