niewygodne.info.pl

 

     Drenaż kapitału ludzkiego: Od czasu wejścia do UE liczba osób w wieku 15-24 lata zmniejszyła się w Polsce z 6,0 do zaledwie 3,8 mln!

poniedziałek, 16.04.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Jednym z głównych efektów wejścia Polski do Unii Europejskiej była masowa emigracja ludzi młodych - głównie do Wlk. Brytanii i Irlandii. Jeśli do tego dodamy spadającą (aż do 2016 roku) dzietność polskich rodzin, to nie powinny nas dziwić fatalne statystyki dotyczące osób w wieku 15 - 24 lata. W połowie 2004 roku liczba obywateli naszego kraju w tym właśnie przedziale wiekowym wynosiła blisko 6,0 mln. Po III kwartale 2017 r. liczba ta spadła do poziomu zaledwie 3,8 mln osób (-37 proc.). I to już jest, niestety, prawdziwy dramat demograficzny!

 

Otwarcie granic związane z przystąpieniem do UE przyczyniło się do istotnego drenażu kapitału ludzkiego w Polsce. W bardzo krótkim czasie z naszego kraju wyemigrowało pokolenie często zdolnych, a na pewno młodych ludzi, którzy postanowili poszukać lepszego życia we Wlk. Brytanii, Irlandii czy Holandii.

Co istotne - nie można ich obwiniać za cokolwiek. Dostali szansę i ją - w zdecydowanej większości - wykorzystali. Przeprowadzili się poza granice Polski, tam znaleźli pracę (często 3-4-krotnie lepiej płatną niż na miejscu), tam też pozakładali rodziny.

           

r e k l a m y


       

Dla samej Polski nie oznaczało to nic dobrego, co najlepiej obrazują statystyki na temat liczby osób w wieku 15 - 24 lata, będących jednocześnie obywatelami naszego kraju. Jeszcze w połowie 2004 roku (a więc w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej) w Polaków we wspomnianym przedziale wiekowym, którzy żyli na terytorium naszego kraju było blisko 6,0 mln. W ciągu kilkunastu kolejnych lat liczba ta spadła aż o 37 proc. Dane z końca III kwartału ubiegłego roku mówią o zaledwie 3,8 mln osób. I to już jest, niestety, prawdziwy dramat demograficzny!

   

r e k l a m y


 

W tym kontekście każda próba odwrócenia negatywnych tendencji jest na wagę złota. Redystrybucja środków uzyskanych z podatków, która promuje rodziny posiadające dzieci (np. 500+, czy zapowiedź specjalnych emerytur dla kobiet, które wychowają minimum czwórkę dzieci), jest dziś przez wielu krytykowana. Szczerze, to nie rozumiem tej krytyki. Wszak nikt nie jest w stanie zaproponować dla wspomnianej redystrybucji realnej alternatywy, a trzeba pamiętać, że konsekwencje braku jakichkolwiek działań będą tragiczne.

 

Źródło: Working Age Population: Aged 15-24: All Persons for Poland (Fred.org)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP