niewygodne.info.pl

 

     Wśród 10 największych elektrowni węglowych UE, aż 7 leży w RFN. W tej stawce odpowiadają one za 69 proc. emisji

poniedziałek, 16.04.2018 r.

  

foto: sandbag.org.uk / Wilf Lytton / CC by 2.0 UK

Niemiecka energetyka węglem brunatnym stoi. Do takich wniosków można dojść przeglądając ranking 10 największych elektrowni węglowych w UE emitujących najwięcej gazów cieplarnianych do atmosfery. Choć pierwsze miejsce zajmuje w nim elektrownia w Bełchatowie (37,6 mln ton emisji w 2017), to kolejnych sześć miejsc należy do elektrowni zlokalizowanych na terytorium RFN (które w 2017 roku wyemitowały łącznie ponad 122 mln ton gazów cieplarnianych). Na 8. miejscu jest elektrownia Kozienice, ale kolejne 9. miejsce znowu przypadło elektrowni z Niemiec.

 

Zgodnie z opublikowanym kilka dni temu raportem firmy Sandbag, w Europie po raz pierwszy od siedmiu lat urosły emisje gazów cieplarnianych. Okazuje się, że w 2017 roku przedsiębiorstwa objęte systemem ETS (europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2) wyemitowały łącznie do atmosfery 1,756 miliarda ton CO2 (wynik z wyłączeniem linii lotniczych), oznacza to wzrost o 0,3 procent w porównaniu z 2016 rokiem.

           

r e k l a m y


       

Co istotne - aż 38 procent emisji w ramach systemu ETS pochodziło z elektrowni węglowych. Jednocześnie po raz pierwszy w historii ponad połowa emisji z takich elektrowni pochodziła z elektrowni opalanych węglem brunatnym. W tym kontekście bardzo ciekawie prezentuje się przygotowany przez pracowników firmy Sandbag ranking 10 największych elektrowni węglowych w UE emitujących najwięcej gazów cieplarnianych do atmosfery. Okazuje się, że aż 7 z nich w ubiegłym roku było zlokalizowanych na terytorium RFN, a jednocześnie było opalanych węglem brunatnym:

1. Bełchatów (POL) - 37,6 mln ton CO2 (brunatny)
2. Neurath (GER) - 29,9 mln ton CO2 (brunatny)
3. Niederaussem (GER) - 27,2 mln ton CO2 (brunatny)
4. Janschwalde (GER) - 23,6 mln ton CO2 (brunatny)
5. Weisweiler (GER) - 18,9 mln ton CO2 (brunatny)
6. Schwarze Pumpe (GER) - 11,4 mln ton CO2 (brunatny)
7. Lippendorf (GER) - 11,4 mln ton CO2 (brunatny)
8. Kozienice (POL) - 11,2 mln ton CO2 (kamienny)
9. Boxberg (GER) - 10,6 mln ton CO2 (brunatny)
10. Maritsa East 2 (BUL) - 10,5 mln ton CO2 (brunatny)

   

r e k l a m y


 

Pisałem o tym niedawno, ale w nawiązaniu do wskazanych powyżej wyników nie zaszkodzi powtórzyć. Nasi zachodni sąsiedzi kilka lat temu zapragnęli być europejskim prymusem pod względem odnawialnych źródeł energii. Miały one zastąpić moce największych niemieckich elektrowni węglowych (w tym przede wszystkim tych, które są wymienione w powyższym rankingu). Ambitne plany szlag jednak trafił. Koszty "Energiewende" okazały się być miażdżące, w efekcie czego tempo ograniczania emisji CO2 w Niemczech nie różniło się zbytnio od tempa ograniczania emisji w Polsce. Fakt ten trzeba było jakoś przykryć, stąd wymyślono i rozpropagowano kłamstwo o Polsce jako "największym trucicielu UE".

 

Źródło: Po raz pierwszy od siedmiu lat w Europie rosną emisje gazów cieplarnianych (BiznesAlert.pl)
Źródło: NEW DATA: EU ETS emissions rise for first time in 7 years (SandBag.org.uk)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP