niewygodne.info.pl

 

     Program PiS w 2015 r.: "Zlikwidujemy gabinety polityczne". Suski w 2018 r.: "Nigdy nie mówiliśmy, że będziemy likwidować"

piątek, 13.04.2018 r.

  

foto: Adrian Grycuk (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Kiedy PiS był w opozycji często krytykował rządzącą Platformę Obywatelską za wydawanie ogromnych sum na utrzymanie tzw. gabinetów politycznych i żądał ich likwidacji. – "Nie ma żadnego powodu, by zatrudniać kilkanaście tysięcy pracowników politycznych, bardzo różnie dobieranych" – mówił w marcu 2009 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński w kontekście problemu gabinetów politycznych. Punkt widzenia zależy jednak od punktu siedzenia. Marek Suski w udzielonym kilka dni temu wywiadzie stwierdził, że PiS "nigdy nie mówił, że będzie je likwidować".

 

W 2009 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził się w sposób jednoznaczny na temat tzw. gabinetów politycznych (czyli grup różnego rodzaju doradców i pełnomocników zatrudnianych w urzędach i ministerstwach przez daną ekipę rządową za publiczne pieniądze). Stwierdził on wówczas, że: - "Nie ma żadnego powodu, by zatrudniać kilkanaście tysięcy pracowników politycznych, bardzo różnie dobieranych". Wtórował mu Mariusz Błaszczak: - "Uważamy, że należy skasować wszystkie stanowiska w gabinetach politycznych".

           

r e k l a m y


       

Co istotne - w 2012 roku PiS skierował nawet do Sejmu swój autorski projekt ustawy, która likwidowała gabinety polityczne i możliwość dowolnego zatrudniania "doradców" w ministerstwach, urzędach i innych publicznych placówkach. Jeszcze podczas kampanii wyborczej w roku 2015 partia Jarosława Kaczyńskiego obiecywała likwidację gabinetów politycznych. "Poszukując oszczędności i przeciwstawiając się zbędnemu zatrudnianiu osób z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, zlikwidujemy gabinety polityczne" - taki zapis znalazł się w programie wyborczym PiS na stronach internetowych partii.

Wystarczyło jednak, aby PiS z pozycji opozycji przeszedł do rządowego establishmentu, a zmieniło się również podejście do kwestii gabinetów politycznych.
Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego, pytany ostatnio w Radiu RMF FM o realizację obietnicy wyborczej dotyczącej likwidacji gabinetów politycznych, stwierdził: - "O ile sobie przypominam, nigdy nie mówiliśmy o tym, że będziemy likwidować". Dociskany przez dziennikarza, który przypomniał, że zapis o likwidacji gabinetów politycznych był punktem programu wyborczego PiS, Suski przyznał: - "Biję się w piersi. Jeżeli taki zapis się znalazł, to był niefortunny".

   

r e k l a m y


 

Punkt widzenia często zależy od punktu siedzenia. Kwestia gabinetów politycznych pokazuje, że zasada ta dotyczy także PiS-u. Szkoda, że obietnice z czasów opozycji są dziś określane mianem "niefortunnych".

 

Źródło: Suski o gabinetach politycznych: nigdy nie mówiliśmy, że będziemy likwidować (tvn24.pl)
Źródło: W PiS stawiają na "tuczarnie". Tym samym skłamali... (Fakt.pl)
Źródło: PiS wydaje milion miesięcznie na gabinety polityczne (Se.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP