niewygodne.info.pl

 

     W "reżimie" węgierskim partia z 12,2% ma w parlamencie 20 posłów na 199. W "demokracji" francuskiej partia z 13,2% ma 8 posłów na 577

czwartek, 12.04.2018 r.

  

wykorzystane ilustracje: Thommy (Wikipedia / CC0) | Jerome BLUM (Wikipedia / CC by SA 2.0) 

Demokracja parlamentarna demokracji parlamentarnej nierówna. Jak się okazuje w stawianej często za wzór demokracji francuskiej partia, która zdobyła w wyborach poparcie 13,2 proc. głosujących (Front Narodowy) wprowadziła do liczącego 577 członków parlamentu zaledwie 8 osób. W krytykowanej na europejskich salonach demokracji węgierskiej partia, która zdobyła w wyborach poparcie 12,25 proc. głosujących (Socjaliści) wprowadziła do parlamentu 20 osób. Co istotne - parlament węgierski liczy 199, a nie 577 członków.

 

Kilka dni temu na Węgrzech odbyły się wybory parlamentarne. Jak powszechnie wiadomo wygrała je koalicja partii Fidesz - KNDP zdobywając łącznie 48,89 proc. poparcia. To przełożyło się na 134 mandaty w liczącym 199 miejsc Zgromadzeniu Narodowym. Część komentatorów politycznych uznała węgierską elekcję jako przykład sytuacji, w której kluczową rolę odegrały jakoby "niedemokratyczne" zmiany w ordynacji wyborczej (nazwano to "orbanizacją" prawa).

           

r e k l a m y


       

Co ciekawe - mało kto w tym kontekście zwrócił uwagę, jak bardzo "demokratyczne" są wybory np. w uchodzącej za wzór Francji. Otóż podczas ostatnich wyborów z 2017 roku (wygranych przez ruch Emmanuela Macrona La Republique En Marche!, który w drugiej turze zdobył 43,06 proc. głosów) prawicowy Front Narodowy w pierwszej turze wyborów do francuskiego Zgromadzenia Narodowego uzyskał poparcie 13,2 proc. głosujących. W drugiej turze było to 8,75 proc. głosujących. Finalnie ugrupowaniu Marine Le Pen dało to jednak tylko 8 miejsc w liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu (1,39 proc.)

W krytykowanej na europejskich salonach demokracji węgierskiej Partia Socjalistyczna – Dialog na rzecz Węgier, która zdobyła podczas ostatnich wyborów
poparcie na poziomie 12,25 proc. głosujących, wprowadziła do tamtejszego Zgromadzenia Narodowego 20 osób. Problem w tym, że parlament węgierski liczy 199, a nie 577 członków, jak to ma miejsce w przypadku parlamentu francuskiego. To oznacza, że Socjaliści przy wspomnianym poparciu 12,25 proc. zgarneli 10,05 proc. mandatów, a nie 1,39 proc. mandatów, jak to miało miejsce w przypadku Frontu Narodowego, którego poparło 13,2 / 8,75 proc. wyborców.

   

r e k l a m y


 

Na powyższych przykładach widać wyraźnie, że demokracja parlamentarna demokracji parlamentarnej nierówna. We Francji, gdzie obowiązuje system okręgów jednomandatowych, znacznie trudniej przebić się partiom "nieestablishmentowym", nawet gdy mają one poparcie w skali kraju na poziomie przekraczającym 10 proc. Co innego na Węgrzech, gdzie obowiązuje system mieszany (część parlamentarzystów wybierana jest w okręgach jednomandatowych, a część w sposób podobny jak w Polsce w przypadku posłów). Krytykowane przez miłośników europejskiego postępu rozwiązania węgierskie wydają się być o wiele bardziej sprawiedliwe i miarodajne, od tych, które obowiązują nad Sekwaną.

 

Inspiracja: Adam Gwiazda (Twitter.com)
Źródło: Wybory parlamentarne na Węgrzech w 2018 roku (Wikipedia)
Źródło: Wybory parlamentarne we Francji w 2017 roku (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP