niewygodne.info.pl

 

     Z wiatrakami cały czas są nowe problemy. Okazuje się, że państwowa spółka ma płacić za to, by nie produkowały prądu!

wtorek, 10.04.2018 r.

  

foto: footloosiety (Flickr.com / CC by 2.0)

Tego jeszcze nie było: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (spółka odpowiedzialna za przesył energii elektrycznej w Polsce) jest gotowa płacić właścicielom farm wiatrowych za to, aby ich wiatraki nie produkowały prądu! Brzmi absurdalnie, ale u podstaw takiej propozycji leży bardzo poważny problem. Otóż w dni, kiedy zapotrzebowanie na energię jest niskie, a jednocześnie wieje silny wiatr, nie ma gdzie składować wyprodukowanego nadmiaru prądu. Jest to nie lada wyzwanie dla elektrowni konwencjonalnych, a neutralizacja tego problemu generuje spore koszty.

 

Po tym jak drastycznie spadły ceny "zielonych certyfikatów" (czytaj: dopłat), dzięki którym produkcja "zielonej" energii może być w ogóle opłacalna, po tym jak w 2016 roku farmy wiatrowe wygenerowały aż 3 miliardy zł strat, przyszedł kolejny problem - tym razem związany z nadmiarem elektrowni wiatrowych w Polsce (jest ich ponad 1000). Otóż czasem produkują one za dużo energii, której potem nie ma gdzie składować, co generuje potężne koszty, jest sporym kłopotem dla elektrowni konwencjonalnych i całego systemu przesyłowego w Polsce.

           

r e k l a m y


       

Dziennik "Rzeczpospolita" donosi, że tak było np. w ostatnie Święta Wielkanocne. Wówczas to popyt na energię elektryczną był niższy niż zwykle (spora część energochłonnych zakładów przemysłowych była wyłączona lub ograniczona), a jednocześnie wiał dość silny wiatr. Efekt tego był taki, że ponad 1000 wiatraków rozlokowanych na terytorium Polski wyprodukowało sporą nadwyżkę energii elektrycznej, z którą nikt nie miał co zrobić. Nie ma gdzie jej bowiem magazynować. 

Alternatywą jest w takich okolicznościach
wyłączanie poszczególnych bloków elektrowni konwencjonalnych, ale ich ponowny rozruch zawsze generuje spore koszty.

   

r e k l a m y


 

W efekcie powyższego państwowe Polskie Sieci Elektroenergetyczne (operator systemu przesyłowego w Polsce) są gotowe płacić poszczególnym właścicielom farm wiatrowych, aby we wietrzne dni ich wiatraki nie produkowały prądu. Brzmi absurdalnie, ale - jak się okazuje - płacenie za nieprodukowanie prądu (w alternatywie do pozostawienia obecnego stanu bez zmian) ma przynieść oszczędności rzędu 25 milionów złotych w skali roku.

 

Źródło: PSE. Wiatr pomoże węglowi (Rp.pl)
Źródło: 70% farm wiatrowych przyniosło straty (WysokieNapiecie.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP