niewygodne.info.pl

 

     Nagrody w rządzie, premie w KRRiTV, zagraniczne delegacje min. Anders - to już prawdziwy korkociąg wizerunkowy PiS

czwartek, 5.04.2018 r.

  

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / CC 1.0)

Chyba nikt, razem z Jarosławem Kaczyńskim na czele, nie przewidział, że sprawa nagród będzie miała aż taki impakt na notowania rządu i PiS. Opozycja zrozumiała, że temat finansowych bonusów - które zdaniem premier Szydło "się należały" - działa na wyobraźnie wyborców (PiS stracił 10 pp. poparcia). W efekcie zaczęto wyciągać sprawy różnych innych nagród i delegacji. PiS tłumacząc się, że "za PO też tak było" zapomina, że właśnie to przyczyniło się do wyborczej porażki formacji Donalda Tuska.

 

Warto zauważyć, że PiS tłumacząc się z nagród dla swoich ministrów często wskazywał na argument, iż "za PO też tak było, tylko że gorzej". Problem polega na tym, że właśnie ośmiorniczki, nagrody, buta i arogancja przyczyniły się do wyborczej porażki Platformy Obywatelskiej. Zastanawiające jest to, że PiS nie może tego pojąć i dalej brnie w narrację o tym, że "nagrody się należały".

          

r e k l a m y


       

Zwykli wyborcy, którzy nie są związani z daną partią w sposób emocjonalny (a to oni zawsze decydują o finalnym wyniku wyborów), swoje decyzje często podejmują na podstawie negatywnych przekazów. Głosują na tych, którzy mniej "kłują po oczach". Pisałem o tym jakiś czas temu, ale nie zaszkodzi powtórzyć: pokorę, umiar i roztropność w działaniu - te cechy obiecywała nam Beata Szydło w trakcie wygłaszanego ponad 2 lata temu expose. One miały towarzyszyć wszystkim członkom rządu, wszystkim członkom nowego establishmentu, który miał być inny od ekipy PO-PSL.

Po 2,5 roku rządów i milionach złotych nagród dla ministrów, rekordowo rozdmuchanym gabinecie politycznym (jeszcze niedawno było ponad 100 wiceministrów w rządzie), pośle Suskim, który palnął, że 90 tys. złotych dla polityka zasiadającego w zarządzie państwowej spółki to "normalna pensja", premiach dla członków KRRiTV oraz 600 tys. zł na delegacje dla minister Anders, która wyjazdy służbowe łączy z prywatnymi -
zwykły wyborca może czuć się nieco zdezorientowany. Czy to jest ta nowa jakość w polityce, która miała odróżniać PiS od PO?

   

r e k l a m y


 

Jedno jest pewne - PiS wpadł w wizerunkowy korkociąg, z którego niezwykle trudno będzie mu wyjść. Rządowi na gwałt jest potrzebny jakiś prawdziwy sukces, którym mógłbym skutecznie przykryć kwestię nagród/premii/delegacji i przejść do pijarowej kontrofensywy. Czy takim sukcesem mogłoby być zażegnanie konfliktu z Brukselą? Pole manewru wydaje się tu być ograniczone, a najbliższe wybory od których de facto zależy to, czy PiS będzie rządził w kolejnych latach (w przypadku porażki w wyborach samorządowych efekt kuli śnieżnej i porażka w 2019 roku wydają się być oczywiste) już za kilka miesięcy.

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP