niewygodne.info.pl

 

     Szokujący wyrok NSA: Zarobki polityków zatrudnionych w spółkach komunalnych muszą pozostać tajne!

wtorek, 3.04.2018 r.

  

foto: Vmenkov (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Jedną z patologii życia samorządowego w naszym kraju jest nagminne zatrudnianie lokalnych polityków (radnych) w spółkach miejskich i komunalnych. Lokalne układy towarzysko-polityczne tworzą zamknięte kręgi obsadzające dobrze płatne synekury. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) właśnie orzekł, iż umowa o pracę, zarobki i zakres obowiązków radnego gminnego, który został zatrudniony w spółce komunalnej nie mogą być jawne i dostępne dla zwykłych ludzi. Niestety, wyrok ten jest zaprzeczeniem zasady jawności życia publicznego.

 

10 maja 2015 r. Bartosz Wilk (członek Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska) złożył do spółki miejskiej Szczeciński Fundusz Pożyczkowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej, której przedmiot obejmował m.in. przekazanie informacji o wysokości wynagrodzeń zasadniczych wypłacanych radnemu Szczecina Markowi Duklanowskiemu, który znalazł zatrudnienie w tej spółce na stanowisku głównego specjalisty ds. finansowania wspólnot mieszkaniowych.

          

r e k l a m y


       

Szczeciński Fundusz Pożyczkowy odmówił ujawnienia informacji o wynagrodzeniach wypłacanych radnemu Duklanowskiemu. Spółka uznała, iż nie są to informacje publiczne. Z uwagi na powyższe sprawa trafiła do sądu administracyjnego. 

Ostatecznie, po wielu miesiącach sądowej batalii, finał całej sprawy nastąpił 27 marca 2018 r. Wówczas to
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że żądane przez Bartosza Wilka dokumenty i informacje nie mieszczą się w katalogu informacji publicznych, a fakt, iż zatrudniony w Funduszu Pożyczkowym jest jednocześnie radnym nie ma znaczenia dla oceny charakteru żądanych informacji i dokumentów, gdyż nie są one związane z pełnieniem przez Duklanowskiego funkcji radnego.

   

r e k l a m y


 

Jedną z patologii życia samorządowego w naszym kraju jest nagminne zatrudnianie lokalnych polityków (radnych) w spółkach miejskich i komunalnych. Lokalne układy towarzysko-polityczne tworzą zamknięte kręgi obsadzające dobrze płatne synekury. 

Niestety -
ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie przybliża nas do wdrożenia zasady pełnej jawności życia publicznego. Mimo, iż ujawnienie informacji o zarobkach i zakresie wykonywanych obowiązków nie zlikwiduje procederu zatrudniania do spółek miejskich lokalnych polityków, to byłoby to z pewnością swego rodzaju "bezpiecznikiem", mającym wpływ na zachowanie danego polityka (jeśli jego zarobki i zakres obowiązków będą znane to dwa razy się zastanowi nim obejmie daną synekurę). 

 

NSA uznał jednak inaczej. Szkoda.

 

Źródło: Radny w spółce komunalnej – co możemy wiedzieć? (SiecObywatelska.pl)
Źródło: Zarobki radnych w spółkach miejskich będą tajne. W tle sprawa radnego Duklanowskiego (GS24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP