niewygodne.info.pl

 

     Polska przepłaci za Patrioty? Jedna bateria będzie nas kosztować 2,375 mld $. Rumuni zapłacili 0,76 mld $. Szwedzi zapłacą 0,4 mld $

piątek, 30.03.2018 r.

  

foto: materiały prasowe

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że za dwie baterie rakiet Patriot (tj. cztery radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni oraz 208 pocisków) zapłacimy łącznie 4,750 mld dolarów. W przeliczeniu na jedną baterię daje nam to kwotę 2,375 mld dolarów. Pod koniec 2017 roku umowę na zakup rakiet Patriot od USA podpisali także Rumuni. Co istotne - za jedną baterię zapłacą 765 mln dolarów. Do kontraktu na Patrioty przygotowują się również Szwedzi. W ich przypadku cena za jedną baterię ma wynieść zaledwie 0,4 mld dolarów!

 

Przypomnijmy - w ostatnią środę umowę zakupu systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu "Wisła" podpisał szef MON Mariusz Błaszczak w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. System Patriot wraz z systemem zarządzania polem walki (tj. dwie baterie, na które złożą się cztery radary, cztery stanowiska kierowania walką, 12 radiolinii, 16 wyrzutni oraz 208 pocisków) będzie kosztował 4 mld 750 mln dolarów.

          

r e k l a m y


       

W kontekście powyższego warto wspomnieć, że pod koniec ubiegłego roku ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o podpisaniu umowy na zakup pierwszej z siedmiu baterii Patriot. Cena? - 765 mln dolarów. Za wszystkie 7 baterii Rumuni w ciągu 10 lat mają zapłacić łącznie 3,9 mld dolarów, czyli o blisko 0,8 mld dolarów mniej niż Polska zapłaci za zestaw dwóch baterii. Gwoli sprawiedliwości należy odnotować, że zamówienie polskie od rumuńskiego różni się w detalach specyfikacji. Na siedem baterii rumuńskich Patriotów ma się składać łącznie 28 wyrzutni i 224 pociski. W przypadku polskich dwóch baterii - wyrzutni ma być 16, a pocisków 208.

Niemniej wątpliwości w zakresie ceny się pojawiają. Tym bardziej, że również Szwecja planuje pozyskać amerykańskie Patrioty.
Na zakup zestawu czterech baterii szwedzki rząd planuje wydać... 1,2 mld dolarów, a to oznacza, że jedna bateria będzie kosztować zaledwie 0,4 mld dolarów.

   

r e k l a m y


 

Co ciekawe - szef MON Mariusz Błaszczak, odpierając zarzuty dotyczące przepłacenia, stwierdził, że koszt zakupu systemu Patriot jest i tak o ponad połowę mniejszy niż pierwotnie zaproponowały Stany Zjednoczone. Okazuje się bowiem, że na początku negocjacji strona amerykańska za zakup 2 baterii Patriotów chciała od Polski 10,5 mld dolarów. 

Nie mam pewności czy twierdzenie, iż uzyskana cena jest OK, bo pierwotnie nasz biznesowy partner i główny sojusznik wojskowy chciał ponad dwa razy więcej, jest dobrym argumentem. Bez wytłumaczenia na czym dokładnie polega różnica między zamówieniem dla Rumunii i przyszłym zamówieniem dla Szwecji, a zamówieniem dla Polski oraz zbudowaniem do tego przekonującej narracji, temat zakupu Patriotów będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak kwestia zakupu francuskich Caracali (za które mieliśmy słono przepłacić).

 

Źródło: Rumunia: 765 mln dolarów na pierwszą baterię Patriotów (Defence24.pl)
Źródło: Polska w pierwszej fazie programu Wisła kupi zestawy Patriot za 4 mld 750 mln USD (Stooq.pl)
Źródło: Szwecja kupi Patrioty. Decyzja rządu (Defence24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP