niewygodne.info.pl

 

     PiS chciał wykazu polityków i członków ich rodzin zatrudnionych w państwowych spółkach. Po przejęciu władzy temat nagle wyciszono

czwartek, 29.03.2018 r.

  

foto: screen z wPolityce.pl

Jeszcze w listopadzie 2012 roku PiS chciał utworzenia Centralnego Rejestru Oświadczeń o zarobkach osób zatrudnionych w administracji rządowej i spółkach Skarbu Państwa. Była to reakcja na doniesienia "Pulsu Biznesu", zgodnie z którymi po przejęciu władzy przez PO w 2007 roku aż 428 działaczy tej partii, członków ich rodzin i znajomych znalazło zatrudnienie we władzach państwowych spółek i agencji. Co jednak ciekawe - kiedy PiS przejął władzę w 2015 roku temat Centralnego Rejestru Oświadczeń nagle przycichł, a obecnie już zupełnie nikt o nim nie mówi. Dlaczego?

 

Przypomnijmy - w listopadzie 2012 roku posłowie PiS zapowiedzieli, że zgłoszą projekty zmian w kilku ustawach, które umożliwiłyby powstanie Centralnego Rejestru Oświadczeń. Rejestr ten miałby informować, kto z działaczy partii politycznej lub z członków ich rodzin jest zatrudniony w spółkach Skarbu Państwa, w ministerstwach, agencjach rządowych oraz jakie z tego tytułu pobiera uposażenie, premie czy nagrody.

          

r e k l a m y


       

Propozycja PiS, aby stworzyć wspomniany Rejestr, była w istocie reakcją na publikację w "Pulsie Biznesu" listy 428 działaczy Platformy Obywatelskiej, członków ich rodzin oraz znajomych, którzy znaleźli zatrudnienie we władzach państwowych spółek i agencji po tym, jak partia ta przejęła władzę w 2007 roku.

Dodatkowo, aby ograniczyć nepotyzm i kumoterstwo posłowie PiS twierdzili, że nowy Rejestr powinien zawierać informacje nie tylko o miejscu i formie zatrudnienia danej osoby będącej członkiem partii (lub rodziną członka partii), ale również
informacje o wszelkich umowach cywilno-prawnych z nią zawieranych lub udzielonych jej zamówieniach publicznych. Ponadto jednostki administracji rządowej oraz samorządowej miałyby obowiązek upubliczniać informacje o wszystkich przepływach finansowych na rzecz osób zatrudnionych w administracji lub pełniących w niej jakiekolwiek funkcje (tu już przesłanka członkostwa w partii nie miała obowiązywać - obowiązek ujawnienia dochodów dotknąłby wszystkich urzędników).

Niezłożenie oświadczenia przez danego polityka lub członka jego rodziny albo zatajenie w nim informacji skutkowałoby
zwolnieniem z posady. Postępowanie wyjaśniające prowadzić miałoby Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA).

   

r e k l a m y


 

Dlaczego PiS zrezygnował z tego bardzo przydatnego dla zwiększenia transparentności życia publicznego w naszym kraju projektu? Dlaczego nikt z członków partii Jarosława Kaczyńskiego dziś nie proponuje utworzenia takiego Rejestru? Zaryzykuje stwierdzenie, iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. PiS miał odwagę głosić tego typu hasła będąc w opozycji. Gdy przejął władzę i sam powstawiał po spółkach Skarbu Państwa, ministerstwach, urzędach i agencjach własnych ludzi, to pomysł z utworzeniem Centralnego Rejestru Oświadczeń nagle stał się niewygodny.

 

Źródło: PiS przeciwko nepotyzmowi: ujawnić wykaz polityków i członków ich rodzin zatrudnionych w państwowych spółkach (wPolityce.pl)
Źródło: PiS zgłosi pakiet ustaw przeciw nepotyzmowi (Lex.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP