niewygodne.info.pl

 

     Cała Europa skupiona na Skripalu i wydalanych dyplomatach, tymczasem Niemcy po cichu dają Rosjanom wszystkie zgody na Nord Stream 2!

środa, 28.03.2018 r.

  

foto: brianc (Flickr.com / CC by 2.0)

W cieniu afery z próbą zabójstwa Siergieja Skripala, oburzenia jakie ta sprawa wywołała w całej Europie, a w konsekwencji wydalenia (w ramach sankcji) z terytorium UE kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów, Niemcy - jakby nigdy nic - podjęli wczoraj decyzję o przyznaniu Rosjanom finalnego pozwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2 na terenie morskiej strefy ekonomicznej RFN. To pokazuje, jak świetnie mają się u naszego zachodniego sąsiada podwójne standardy - gdy chodzi o utrzymanie kasy i wpływów, Rosja dla Niemiec zawsze będzie "wiarygodnym partnerem".

 

Z jednej strony od kilku dniu trwa nieustanna nagonka na Rosję i Kreml. Chodzi rzecz jasna o próbę zabójstwa na terytorium Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega - Siergieja Skripala (który w rzeczywistości był podwójnym szpiegiem - pracował bowiem także dla brytyjskiego MI6). W efekcie tej nagonki (trochę w formie sankcji) państwa UE postanowiły wydalić kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów.

          

r e k l a m y


       

Z drugiej strony, w cieniu tej dyplomatycznej nawalanki, niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna jakby nigdy nic wydaje finalne pozwolenie na budowę gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej morskiej strefie ekonomicznej RFN. Tym samym Niemcy - jako pierwszy kraj UE - wydały wszelkie potrzebne zezwolenia na rozpoczęcie budowy na swych wodach terytorialnych i ekonomicznych gazociągu NordStream 2. 

Spółka
Nord Stream 2 AG (czyli podmiot odpowiedzialny za budowę Nord Stream 2), która dysponuje już kompletem niemieckich pozwoleń umożliwiających realizację tej inwestycji, formalnie może zatem przystąpić do budowy gazociągu na terenach kontrolowanych przez naszego zachodniego sąsiada.

 

Powyższa historia pokazuje, że choćby nie wiadomo jak gorąca atmosfera panowała w oficjalnych relacjach między UE (Niemcami) a Rosją, to ostatecznie i tak liczy się finansowy rachunek zysków i strat. Niemcy nie mogą sobie pozwolić na stratę okazji do zarobienia, jaką jest budowa kolejnych nitek gazociągu na dnie Bałtyku. Mimo, iż wydalają ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów (w geście solidarności z Wlk. Brytanią), to w rzeczywistości liczą się inne decyzje. A te są korzystne dla Kremla.

   

r e k l a m y


 

W kontekście powyższego warto zacytować Grzegorza Kuczyńskiego - specjalistę od współczesnej Rosji. Tym razem w zakresie rzeczywistych relacji Wlk. Brytania - Rosja i tego, jak bardzo oficjalna linia sporu jest pozorowana:

 

  

Źródło: Niemcy: Nord Stream 2 z kompletem pozwoleń (Energetyka24.com)
Źródło: Grzegorz Kuczyński (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP