niewygodne.info.pl

 

     PiS rżnie gałąź, na której siedzi. Próba wprowadzenia opłat za wjazd do miast jest tego najlepszym przykładem

wtorek, 27.03.2018 r.

  

foto: SD Pictures (Pixabay.com / CC0)

Powraca pomysł wprowadzenia opłat za wjazd do centrów miast. Kilka dni temu przemycono go w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Wynika z niego jednoznacznie, że rady gmin będą uprawnione do ustanawiania tzw. strefy czystego transportu, gdzie kierowcy samochodów spalinowych będą mogli wjeżdżać po uiszczeniu stosownej opłaty (do 2,5 zł za godzinę i do 25 zł za dobę). Nie wiem kto PiS-owi doradza te pomysły, ale ich realizacja będzie klasycznym rżnięciem gałęzi, na której się siedzi. Upadek z wysokości z pewnością zaboli.

 

Coraz częściej pojawiają się pytania - dlaczego PiS traci sondażowe poparcie, a Platforma je zyskuje (ostatni sondaż wskazuje na kolejny spadek poparcia dla PiS o 3 pp. i wzrost poparcia dla PO o ponad 2 pp.)? Odpowiedź na tą kwestię jest bardzo prosta - PiS od pewnego czasu zaczął bowiem podcinać gałąź, na której siedzi.

          

r e k l a m y


       

Przypomnijmy - ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego doszło do władzy na hasłach o "umiarze i pokorze". Tym mieli się różnić od ekipy Platformy Obywatelskiej. Teraz ludzie słyszą, że "nagrody się należały" i to z ust nie byle kogo, bo premier Beaty Szydło, która w swoim expose mówiła o... "umiarze i pokorze". Z takiej pojęciowej konfuzji nie może wyniknąć nic dobrego. 

Były "nagrody, które się należały", teraz mamy opłatę emisyjną i możliwość żądania opłat za wjazd do centrów miast. Wszystkie te pomysł łączy jeden wspólny mianownik -
otóż najbardziej rażą one / dotykają osoby uboższe, które na co dzień ciężko pracują, a ich pensje nie przekraczają 2,5 tys. zł miesięcznie. Kwota 70 tys. zł nagrody dla ministra po 100-kroć bardziej przemówi do kogoś, kto potrzebuje 1/3 życia, aby taką kwotę uzbierać z oszczędności, niż do kogoś, kto jest w stanie ją sobie wygospodarować w ciągu roku. Tak samo z nowymi opłatami (emisyjnymi / za wjazd do miasta) - jeśli zostaną przyjęte w toku procesu legislacyjnego, to również najmocniej odczują je osoby zarabiające mniej.

   

r e k l a m y


 

PiS, na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi i 1,5 roku przed wyborami parlamentarnymi, postanowił sprawdzić jak duży jest jego "żelazny" elektorat. Jeśli partii Jarosława Kaczyńskiego nie uda się szybko zdefiniować na nowo swojego politycznego celu, który byłby spójny i zrozumiały dla wyborców centrowych, to widmo przegranej w konfrontacji ze zjednoczoną opozycją (wszyscy przeciwko PiS) jest bardzo realne. Krzykliwe narracje o "nagrodach, które się należały" czy nowe pomysły, jak uderzyć po kieszeni kierowców z pewnością PiS-owi nie pomagają.

 

Źródło: 25 zł za wjazd do centrów miast. "Rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy" (Money.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP