niewygodne.info.pl

 

     Nieistniejąca elektrownia atomowa pochłonęła już setki milionów złotych, a w najbliższym czasie przyczyni się do miliardowych strat!

poniedziałek, 26.03.2018 r.

  

foto: Felix Konig (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Fenomenem polskiego programu atomowego jest to, że trwa on już 9 lat i pochłonął 958 milionów złotych, a mimo to nadal nie znamy nawet lokalizacji, w jakiej miałaby powstać pierwsza polska elektrownia atomowa. Jakby tego było mało NIK ogłosił raport, z którego jasno wynika, iż konsekwencją ponad pięcioletniego opóźnienia w budowie i uruchomieniu elektrowni jądrowej mogą być duże koszty dla gospodarki naszego kraju związane z koniecznością zakupu uprawnień do emisji CO2. W zależności od scenariusza szacowane są one na 1,5 mld zł do nawet 2,6 mld zł rocznie!

 

Atomowa hucpa rozpoczęła się dokładnie 13 stycznia 2009 roku. Wówczas to rząd Tuska przyjął uchwałę, zgodnie z którą do 2020 roku wybuduje pierwszą polską elektrownie atomową. Lata mijały, specjalne "atomowe" spółki pobierały kasę w najlepsze, podpisywano kolejne umowy na "konsulting i doradztwo", ale elektrowni jak nie było tak nie ma. Dojście do władzy ekipy PiS niewiele tutaj zmieniło. Pieniądze płyną (do końca III kwartału 2017 roku program atomowy pochłonął już 958 mln zł), ale decyzja w sprawie budowy jest wciąż przekładana.

          

r e k l a m y


       

Jakby tego było mało Najwyższa Izba Kontroli opublikowała w ubiegłym tygodniu raport na temat realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Kontrolerzy nie mają wątpliwości - konsekwencją ponad pięcioletniego opóźnienia w budowie i uruchomieniu elektrowni jądrowej mogą być duże koszty dla gospodarki naszego kraju związane z koniecznością zakupu uprawnień do emisji CO2

 

Wszak jeśli nie będziemy produkować "czystej" (pod względem emisyjnym) energii jądrowej, to będziemy skazani na konwencjonalne elektrownie węglowe, a koszty ich eksploatacji w związku z tzw. polityką klimatyczną (i koniecznością wykupu uprawnień do emisji CO2), będą z roku na rok coraz wyższe. NIK wskazuje, że w latach 2024 - 2030 dodatkowe koszty z tego tytułu będą się kształtowały w przedziale od 1,5 mld zł do nawet 2,6 mld zł rocznie.

   

r e k l a m y


 

Trwający już 9 lat polski program jądrowy pochłoną blisko miliard złotych, a mimo to nic z niego nie wynika oprócz szacunków NIK, że opóźnienie w budowie elektrowni atomowej będzie generować potężne koszty dla gospodarki naszego kraju. Przeciągający się atomowy imposybilizm każe nam zadać pytanie - dlaczego godzimy się na to, aby rządzący wydawali tak gigantyczne pieniądze, z których nie wynika zupełnie nic, oprócz kolejnych wielomiliardowych kosztów?

 

Źródło: NIK o realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (NIK.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP