niewygodne.info.pl

 

     Port w Gdańsku w samym tylko styczniu przeładował 163,4 tys. kontenerów. To niemal tyle, ile w całym 2008 roku!

piątek, 8.03.2018 r.

  

foto: patrickbaum (Pixabay.com / CC0)

Jeżeli ktoś miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy w Gdańsku powinien powstać nowy port centralny, to właśnie powinien je porzucić. Port w Gdańsku w samym tylko styczniu przeładował 163 420 kontenerów i w tej klasyfikacji wyprzedził będący do tej pory liderem na Bałtyku port w St. Petersburgu. O skali dynamicznego rozwoju tego portu niech świadczy fakt, że przeładunek kontenerów za styczeń jest niemal równy przeładunkowi, jaki odnotowano w całym 2008 roku. Gdańsk wyrasta na niekwestionowanego lidera w basenie Morza Bałtyckiego.

 

W pierwszym miesiącu 2018 roku port w Gdańsku przeładował 163 420 kontenerów, natomiast rosyjski port Sankt Petersburg, który do tej pory był liderem na Bałtyku, 158 341. Jeśli wynik ze stycznia miałby się powtórzyć w kolejnych miesiącach, to Gdańsk ma szanse na trwale przejąć fotel lidera w zakresie przeładunków w akwenie Morza Bałtyckiego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w całym 2017 roku Gdańsk przeładował 1 580 508 kontenerów, a port w St. Petersburgu - 1 920 650.

          

r e k l a m y


       

Port morski w Gdańsku jest obecnie chyba najszybciej rozwijającym się portem w Europie. Warto zauważyć, że jeszcze 10 lat temu, w całym 2008 roku, port ten przeładował 185,6 tys. kontenerów. Dzisiaj taki wynik ma szansę zrobić w miesiąc. 

Co istotne - port w Gdańsku zaczął również "przejmować" zlecenia, które tradycyjnie były realizowane przez porty niemieckie. W listopadzie ub.r. do portu w Gdańsku dotarł pierwszy transport samochodów KIA Cee’d. Do Polski auta z fabryki w Żilinie przetransportowano drogami i koleją. Następnie w gdańskim porcie załadowano je na statek typu "ro-ro" (przystosowany do transportu samochodów) i wysłano do Wielkiej Brytanii. Do tej pory producent KIA korzystał z usług portów niemieckich.

  

r e k l a m y


 

Patrząc przez ten pryzmat nie powinna nas dziwić koncepcja istotnej rozbudowy tego portu. W grudniu ub.r. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił przetarg na wykonanie koncepcji zagospodarowania Portu Centralnego w Porcie Morskim w Gdańsku. Celem ma być zamiana kilkuset hektarów Zatoki Gdańskiej na nowe, uniwersalne terminale przeładunkowo-rozładunkowe.

 

Źródło: Statystyki przeładunków (PortGdansk.pl)
Źródło: Throughput of Russian seaports review in January 2018 (Avelana.ru)
Źródło: Kie ze Słowacji jadą przez Polskę (Interia.pl)
Źródło: Port Gdańsk ogłosił przetarg na koncepcję Portu Centralnego. Koszt to nawet 9 mld zł (Forsal.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP