niewygodne.info.pl

 

     Dlaczego odpowiedzialności za Holocaust nie zarzuca się Włochom czy Francuzom, mimo iż prowadzili pełną kolaborację z III Rzeszą?

czwartek, 8.03.2018 r.

  

foto: Wikipedia (CC0)

Haniebna kolaboracja Francji czy Włoch w wymiarze państwowym z III Rzeszą dziś praktycznie nie ma znaczenia. Mało kto wytyka tym krajom, że przedstawiciele ich władz wspierali Niemców w organizacji systemu masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Co innego w przypadku Polski. Mimo, iż polskie władze jako jedyne na świecie w sposób instytucjonalny organizowały pomoc Żydom, to czyny pojedynczych przedstawicieli narodu mają rzucać cień na całe państwo, a Polska - w odróżnieniu od Francji czy Włoch - ma być współodpowiedzialna a Holocaust.

 

Warto przypomnieć, że kiedy w Polacy zakładali Żegotę, czyli organizację humanitarną, która - będąc organem polskiego rządu na uchodźstwie - jako jedyna na świecie w latach 1942-1945 w sposób instytucjonalny organizowała pomoc dla Żydów prześladowanych i eksterminowanych przez Niemców, we Francji - która podjęła kolaborację z Niemcami - zamiast zinstytucjonalizowanej pomocy dla Żydów organizowane były wywózki do obozów śmierci. Szacuje się, że w ten sposób deportowano na śmierć ok. 76 tysięcy Żydów, z czego 11 tys. było dziećmi.

          

r e k l a m y


       

Należy zauważyć, że Francja Vichy, która oficjalnie kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami, posiadała dość sporą wewnętrzną autonomię. Jej władze podjęły - pomimo braku nacisków ze strony III Rzeszy - zakrojoną na szeroką skalę kampanię antyżydowską. Bezpośrednio po utworzeniu państwa (w 1940 roku) zniesiono przepisy piętnujące antyżydowskie wypowiedzi w prasie. Później przyjmowano coraz bardziej restrykcyjne ustawy antysemickie, ograniczające możliwości zatrudnienia Żydów i ich aktywność społeczną. Akcja wywożenia Żydów na śmierć do obozów koncentracyjnych w 1943 roku było apogeum państwowego antysemityzmu we Francji.

Podobnie rzecz się miała w przypadku Włoch. Wobec żądań Niemców Benito Mussolini zezwolił na działalność obozów koncentracyjnych, a także podpisał dekret nakazujący wywieźć wszystkich włoskich Żydów do obozów lub do III Rzeszy. Pierwszy obóz koncentracyjny Fossoli powstał w 5 grudnia 1943 roku. Inne obozy przeznaczone dla Żydów i więźniów politycznych powstały w 1944 i były to Gries-Bolzano i Risiera Di San Saba. Włosi uchwalili również skierowane przeciwko Żydom prawo, które było wzorowane na niemieckich ustawach norymberskich.

  

r e k l a m y


 

Pomimo zupełnie oczywistych aktów kolaboracji z III Rzeszą i oficjalnej pomocy w organizacji systemu masowej eksterminacji ludności żydowskiej, dziś mało kto wytyka Francuzom czy Włochom ich haniebną przeszłość. Uwaga jest za to skupiona na Polsce, która to - zgodnie z założeniami akcji dyfamacyjnej - ma być współodpowiedzialna za Holocaust.

 

Źródło: Francja Vichy (Wikipedia)
Źródło: Włoska Republika Socjalna (Wikipedia)
Źródło: Francja: uznano odpowiedzialność Vichy za deportację Żydów (Wprost.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP