niewygodne.info.pl

 

     USA odwracają się od Polski. UE wydaje ekspertyzę korzystną dla NordStream2. Trudno o gorszą konfigurację

środa, 7.03.2018 r.

  

foto: Gage Skidmore (Flickr.com / CC by SA 2.0) | fdcomite (Flickr.com / CC by 2.0) | Brianc (Flickr.com / CC 2.0)

Dopiero co okazało się, że polski rząd musi płacić amerykańskiemu J.P. Morgan olbrzymie granty za możliwość zarabiania w Polsce pieniędzy, a już dotarła do nas kolejna niepokojąca informacja - premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda mają być "personami non grata" w Waszyngtonie. Rzekomy "ban" dla polskich polityków w Białym Domu zbiegł się z korzystną ekspertyzą prawną Unii w/s NordStream2. Zestawiając to wszystko z trwającą od kilku tygodni akcją dyfamacyjną, trudno o gorszą konfigurację na arenie międzynarodowej.

 

Wczorajszy dzień nie był udany ani dla PiS-u, ani dla Polski. Dla PiS-u bowiem prawdopodobnie upadł jeden z najmocniej pielęgnowanych przez partię Kaczyńskiego mitów, jakoby USA były naprawdę ważnym sojusznikiem Polski. Jeśli "ban" dla premiera Morawieckiego i prezydenta Dudy w Białym Domu się potwierdzi (tutaj warto wstrzymać się z ostatecznymi opiniami, ale wiele na to wskazuje, że coś jest na rzeczy), to czekają nas duże przetasowania w sondażach poparcia dla partii politycznych.

          

r e k l a m y


       

Wczorajszy dzień nie był również udany dla Polski. Pomijam już kwestię stosunków dyplomatycznych z USA. Służba prawna Rady Unii Europejskiej opublikowała wczoraj ekspertyzę prawną (wydaną na wniosek Niemiec), z której wynika, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE nie podlegają przepisom tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że sprzedawcą gazu wtłaczanego do Nordstreamu i jednocześnie operatorem gazociągu może być ten sam podmiot (w tym przypadku Gazprom). Dodatkowo dostęp do tego gazociągu nie musi być zagwarantowany innym przedsiębiorstwom.

Strona polska liczyła, że Nordstream2 będzie podlegał pod reżim trzeciego pakietu energetycznego, co istotnie zmniejszyłoby opłacalność tej inwestycji. Niestety (dla Polski) ekspertyza prawna Rady UE jest niekorzystna i diametralnie różni się od tej, którą w ubiegłym roku przedstawił rząd w Warszawie, starając się storpedować przygotowania do budowy Nord Stream 2 (Polska argumentowała wówczas, że ta inwestycja godzi w jej interesy oraz interesy sąsiedniej Ukrainy oraz jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy).

  

r e k l a m y


 

Jeśli do tego wszystkiego doliczymy trwającą już od kilku dobrych tygodni zmasowaną akcję dyfamacyjną, której celem jest zrobienie z Polski państwa odpowiedzialnego za Holocaust, to w istocie ciężko o gorszą konfigurację na arenie międzynarodowej. Nie mamy pewnych sojuszników, nie układają się nam relacje z Brukselą. W powietrzu wisi art. 7 TUE. Polska Fundacja Narodowa wciąż nie wymyśliła kontrnarracji, która mogłaby skutecznie przykryć wymierzane w naszym kierunku oszczerstwa. 

Walka na wielu frontach wymaga wielkich nakładów sił. Dużo wskazuje na to, że ich najzwyczajniej w świecie nie posiadamy.

 

Źródło: Nord Stream 2: Druzgocący raport dla Polski (Interia.pl)
Źródło: Cios dla przeciwników Nord Stream 2. Jest nowa ekspertyza prawna (PolskieRadio.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP