niewygodne.info.pl

 

     UE forsuje przepisy uderzające w swobodny przepływ usług. Stracą na tym firmy z Polski. Zyskają z Niemiec i Francji

poniedziałek, 5.03.2018 r.

  

foto: European People's Party EPP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Po wejściu do UE firmy działające w Polsce wykorzystały zasadę swobodnego przepływu usług i dzięki swojej konkurencyjności w ciągu dekady zdominowały transport drogowy w Europie. Taki stan rzeczy nie mógł się podobać krajom, których firmy najbardziej na tym straciły, tj. Francji i Niemcom. Rządy w Paryżu i Berlinie w zbyt silnej pozycji Polski widziały zagrożenie dla własnych interesów i zaczęły naciskać na UE, aby ta wprowadziła odgórnie ograniczenia zasady swobody usług. Niestety, Bruksela posłuchała i niebawem wprowadzi restrykcje.

 

Pisałem o tym niedawno, ale w kontekście proponowanych przez Brukselę zmian warto przypomnieć. Otóż cały unijny rynek jest oparty na czterech podstawowych zasadach: 1) swobodnego przepływu osób, 2) swobodnego przepływu kapitału, 3) swobodnego przepływu towarów oraz 4) swobodnego przepływu usług. Obowiązywanie trzech pierwszych jest korzystne dla państw tzw. "starej UE". Wszystkie one działają dziś bezbłędnie i nie są ograniczane. Ostatnia, czwarta zasada (swobodnego przepływu usług) uchodzi za korzystniejszą dla państw tzw. "nowej UE". Niestety, wykorzystywanie tego faktu przez państwa "nowej UE" nie podoba się państwom "starej UE", które na tym tracą.

          

r e k l a m y


       

Od czasu wejścia do Unii Europejskiej Polska - dzięki wykorzystaniu zasady swobody usług - stała się prawdziwym transportowym potentatem. Okazuje się, że wśród samochodów przewożących towary między różnymi państwami UE, co trzecia ciężarówka należy dziś do polskiej firmy. Udział w tym segmencie europejskiego rynku wzrósł z poziomu 8,8 proc. w 2004 r. aż do 34,1 proc. w roku 2015! 

Dominacja polskich firm w tej gałęzi gospodarki zaczęła przeszkadzać państwom należącym do "starej Unii", których firmy transportowe zostały wyparte z rynku przez polskich przedsiębiorców. Prym w niechęci do polskich firm wiodły przede wszystkim Niemcy i Francja. Rządy tych państw zaczęły wprowadzać na swoim terytorium różne bariery administracyjno-prawne, których celem było uderzenie w konkurencyjność polskich. Regulacje te podważały de facto naczelną zasadę wspólnotowego rynku, czyli swobodę przepływu usług. Sprawą zainteresowała się Bruksela i początkowo wydawało się, że przyzna rację stronie polskiej wskazując, że kroki podejmowane przez Niemcy i Francję uderzają w podstawowe zasady prawa wspólnotowego.

  

r e k l a m y


 

Niestety, siła interesów Berlina i Paryża była zbyt wielka. Komisja Europejska w/s regulacji ograniczających zasadę swobody usług uległa ostatecznie Niemcom i Francji. 1 marca przedstawiono stanowisko w/s dyrektywy o pracownikach delegowanych uzgodnione w toku negocjacji pomiędzy przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE. Jest ono niekorzystne dla polskich firm oraz - jak wskazuje organizacja BusinessEurope - zaszkodzi europejskiej gospodarce.

Wygląda więc na to, że państwa "starej UE" są w czymś solidarne z "nowymi" dopóty, dopóki same na tym czymś najwięcej zarabiają. Gdy sytuacja się zmienia i przestają zarabiać najwięcej, na państwa "nowej UE" forsowane są sankcje i restrykcje ograniczające podstawowe zasady funkcjonowania UE.

 

Źródło: Rzeczpospolita: Coraz mniejsze szanse na zatrzymanie dyrektywy o pracownikach delegowanych (Inicjatywa.eu)
Źródło: Nowa dyrektywa o pracownikach delegowanych coraz bardziej niekorzystna dla Polski (Businessinsider.com.pl)
Źródło: Polska wypychana z unijnego rynku (Rp.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP