niewygodne.info.pl

 

     OECD ostrzega przed głodowymi emeryturami z ZUS. Gorzej ma być tylko w Meksyku

poniedziałek, 26.02.2018 r.

    

foto: twitter.com

Ostatni raport OECD dotyczący systemów emerytalnych na świecie nie napawa nas optymizmem. Wynika z niego, że obecni 20-latkowie w Polsce na starość mogą otrzymać jedynie 38,6 proc. ich finalnej pensji netto. Polska ma być jednym z najszybciej wyludniających się państw świata. W efekcie około 2060 roku większość Polaków będzie miała więcej niż 50 lat i mało kto będzie w stanie pracować na emerytury kolejnych pokoleń. Pod tym względem cieszy ostatni rok - miało się urodzić 346 tys. Polaków, a urodziło się 403 tys. W demografii bowiem nadzieja.

 

Tzw. stopa zastąpienia to relacji wysokości pierwszej wypłaconej emerytury do ostatniego otrzymanego wynagrodzenia. Według organizacji OECD szacunkowa stopa zastąpienia w Polsce dla dzisiejszych 20-latków stoi na dramatycznie niskim poziomie 38,6 proc. Gorzej ma być tylko w Meksyku (29,6 proc.). Warto w tym miejscu podkreślić, że średnia wartość stopy zastąpienia dla dzisiejszych 20-latków dla wszystkich państw OECD to 69,1 proc. 

              

r e k l a m y


       

Jakie są tego powody? Wszystko za sprawą demografii i migracji. Ostatnie lata pokazały, że z Polski wyjechała spora grupa młodych ludzi w tzw. wieku produkcyjnym, którzy mogliby "pracować" na emerytury osób starszych. Ich miejsce dziś zajmują pracownicy z Ukrainy, tak więc "luka" produkcyjna została przynajmniej tymczasowo zasypana. 

Większym problemem jest demografia i dzietność. Z roku na rok rodziło się w Polsce coraz mniej dzieci. Oficjalne prognozy GUS z 2014 roku wskazywały, że w 2017 roku urodzi się w naszym kraju już tylko 346 tys. dzieci. Na szczęście tutaj nastąpiła pewna poprawa (zamiast 346 tys. w rzeczywistości urodziło się 403 tys. dzieci), niemniej i tak nam daleko do wyników urodzeń z lat 80-tych poprzedniego stulecia (kiedy w Polsce rocznie rodziło się 600-700 tys. dzieci).

    

r e k l a m y


 

Niekorzystnym efektem zmian natury demograficzno-migracyjnej może być wspomniana niska stopa zastąpienia. Jeśli dzietność nie wzrośnie, a migracja pracowników ze Wschodu nie będzie czymś trwałym, czekają nas autentycznie głodowe emerytury.

 

Źródło: Porażające prognozy emerytur Polaków. "Wykluczają godne życie, gorzej tylko w Meksyku" (BusinessInsider.com.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP