niewygodne.info.pl

 

     Krótka historia jak wydać 95 mln zł unijnej dotacji w coś, co potem przyniosło 150 mln zł długów

piątek, 9.02.2018 r.

    

foto: Images of Money (Flickr.com / CC by 2.0)

Miała być "sądecka dolina krzemowa" i ponadregionalny ośrodek badań i rozwoju w zakresie nowych technologii. Wyszły z tego wielomilionowe straty i huczna upadłość. Spółka "Miasteczko Multimedialne" w sierpniu 2010 r. otrzymała unijne dofinansowanie na realizację projektu w wysokości 94,9 mln zł. Za tą sumę wybudowano budynek, który dziś syndyk chce sprzedać za 35,5 mln zł. Ale nawet ta kwota nie pokryje wszystkich długów spółki, które obecnie wynoszą ponad 150 mln zł.

 

Przypomnijmy - w sierpniu 2010 r., w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, spółka Miasteczko Multimedialne otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości 94,9 mln zł na realizację projektu budowy "sądeckiej doliny krzemowej", czyli ponadregionalnego ośrodka badań i rozwoju w zakresie nowych technologii. Inwestycja została oficjalnie otwarta w 2014 roku. Za kwotę unijnej dotacji powstał nowoczesny budynek biurowo-laboratoryjny, w którym miały się rozwijać firmy z branży IT, telekomunikacji, grafiki i animacji komputerowej, technologii mobilnych oraz multimediów.

              

r e k l a m y


       

Rzeczywistość okazała się być jednak biegunowo odmienna od planów i zamierzeń. Już w 2015 roku do sądu trafił pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego. Złożył go wykonawca inwestycji, konsorcjum firm Cerbud-Pietras, które nie otrzymało całości pieniędzy za realizację budynku. 

 

Dwa lata później o upadłość wystąpiło same Miasteczko. W efekcie powyższego krakowski sąd w październiku 2017 roku ogłosił upadłość spółki. Okazało się skumulowana wartość długów to ponad 150 mln zł. Sama Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł.

    

r e k l a m y


 

Wczoraj syndyk masy upadłościowej spółki Miasteczko Multimedialne ogłosił, że zamierza sprzedać budynek biurowo-laboratoryjny za kwotę 35,5 mln zł. Co prawda wartość tego budynku została oszacowana na 56,1 mln zł, ale syndyk chce go sprzedać w trybie tzw. sprzedaży wymuszonej (transakcja powinna nastąpić jak najszybciej). Stąd też znacznie atrakcyjniejsza cena.

Reasumując -
unijna dotacja wyniosła 94,9 mln zł. Jak dobrze pójdzie uda się odzyskać niecałe 40 proc. tej kwoty. Dobry deal.

 

Źródło: Nowy Sącz - Syndyk chce sprzedać Miasteczko Multimedialne, które powstało za unijne fundusze (Stooq.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP