niewygodne.info.pl

 

     Posłowie PO i Nowoczesnej nie chcą ustawy o Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów. Ktoś jest to wstanie wyjaśnić?

środa, 7.02.2018 r.

    

foto: Kancelaria Premiera (CC1,0 / Flickr.com)

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pracuje obecnie nad prezydencką ustawą o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. Miałby on być oficjalnie obchodzony 24 marca - w rocznice tragicznego mordu rodziny Ulmów. Wczoraj na komisji doszło do głosowania nad przekazaniem projektu do dalszych prac sejmowych. Przedstawiciele PO i Nowoczesnej, jako jedyni byli przeciwko. Czy ktoś jest to wstanie racjonalnie wyjaśnić?

 

Przypomnijmy - wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. do gospodarstwa Ulmów w Markowej wkracza niemieckie komando. Wyciągają przed dom Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, która była w 9-tym miesiącu ciąży, ich szóstkę dzieci oraz ośmioro Żydów, których ukrywali. Sekwencja wydarzeń jest następująca: jako pierwszy ginie Józef Ulma. Zostaje zamordowany na oczach swojej rodziny. Wiktorii odchodzą wody. Zaczyna rodzić. Zostaje zastrzelona jako druga. Niemcy nie mają dosyć. Zabijają po kolei ich szóstkę dzieci. Najmłodsze z nich miało zaledwie 1,5 roku! Na końcu mordowani są Żydzi. Mord został "uwieńczony" zorganizowaną przez Niemców na miejscu libacją alkoholową...

              

r e k l a m y


       

Zgodnie z procedowanym przez sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu projektem ustawy zgłoszonym przez prezydenta Andrzeja Dudę, w rocznicę mordu dokonanego przez Niemców na rodzinie Ulmów miałby być obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Posłowie zrzeszeni w skład wspomnianej Komisji głosowali wczoraj nad tym, czy przekazać projekt do dalszych prac sejmowych. Podczas głosowania okazało się, że przeciwko byli przedstawiciele Platformy i Nowoczesnej. 

Poseł PO Bogusław Sonik przekazał później na twitterze, że jego partia jest przeciwna inicjatywie, ponieważ chce "uniknąć wikłania" tej sprawy w konflikt związany z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

    

r e k l a m y


 

Skupiając się już tylko na kwestiach polityczno-technicznych, warto zwrócić uwagę, że PO i Nowoczesna po raz kolejny popełniają proste błędy. W odczuciu zdecydowanej większości Polaków zupełnie naturalnym jest dbanie o pamięć swoich bohaterów, którzy ryzykując własne życie ratowali życie innym ludziom. Wielu z nich, tak jak rodzina Ulmów, zapłaciła za to najwyższą cenę. Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzony w rocznicę tragicznego mordu dokonanego przez Niemców na Ulmach, byłby wspaniałą okazją do przypomnienia postaw wielu Polaków, którzy uratowali w czasie II wojny światowej dziesiątki tysięcy Żydów. Pod tym względem decyzja przedstawicieli PO i Nowoczesnej wydaje się być totalnie niezrozumiała.

 

Źródło: PO i Nowoczesna przeciw Narodowemu Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów (TVPParlament.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP