niewygodne.info.pl

 

     W 73 lata po wojnie władze RFN wypłacą Żydom z Algierii odszkodowania za nazistowskie prześladowania

środa, 7.02.2018 r.

    

foto: Reisefreiheit.eu (Pixabay,com / CC0)

W kontekście szeroko rozumianej kwestii reparacji wojennych czy odszkodowań za poniesione krzywdy warto wspomnieć o ostatniej decyzji rządu w Berlinie. Otóż niemieckie ministerstwo finansów wypłaci każdemu algierskiemu Żydowi, który był prześladowany przez rząd francuskich kolaborantów z Vichy, jednorazowe świadczenie w wysokości 2556 euro. To całkiem sporo jeśli uwzględnimy fakt, iż w Polsce nadal żyją ludzie, którzy za krzywdy, cierpienie i straty z czasów II wojny do dziś nie otrzymali żadnego odszkodowania czy zadośćuczynienia.

 

Rzeczniczka Konferencji ds. Żydowskich Pozwów Materialnych wobec Niemiec (Claims Conference) poinformowała w ostatni poniedziałek, że władze RFN wypłacą algierskim Żydom, którzy byli prześladowani przez francuskich kolaborantów z Vichy, odszkodowania w wysokości 2556 euro. Jednorazowe świadczenie w 73 lata po zakończeniu wojny ma otrzymać ok. 25 tys. osób.

              

r e k l a m y


       

Warto wspomnieć, że jak do tej pory władze RFN wypłaciły prześladowanym przez nazizm równowartość około 70 mld euro. Obywatele Polski, czyli kraju, który najbardziej ucierpiał pod okupacją niemiecką, który stracił relatywnie najwięcej obywateli, otrzymali z tej kwoty zaledwie 1,5 mld. To zaledwie 2,2 proc. kwoty wszystkich wypłaconych odszkodowań.

W kontekście powyższego warto przypomnieć
historię pana Winicjusza Natoniewskiego. Jako 5-letni chłopczyk cudem przeżył on dokonaną przez niemieckich SS-manów pacyfikację swojej rodzinnej wsi. Doznał jednak okrutnych poparzeń całego ciała (Niemcy spalili jego dom, w którym się ukrył). W ciągu życia przeszedł kilka bolesnych operacji, których celem była rekonstrukcja jego twarzy.

W 2007 roku skierował przeciwko państwu niemieckiemu
pozew żądając odszkodowania za doznane w czasie okupacji cierpienia. Niestety Sąd Okręgowy w Gdańsku musiał oddalić pozew Natoniewskiego. Sędziowie stwierdzili bowiem, że RFN posiada tzw. immunitet państwowy, który powoduje, że nie można jej pozwać przed sądem innego państwa, mimo przyczyna zobowiązania (w tym przypadku barbarzyński czyn niedozwolony) został dokonany na terytorium tegoż innego państwa właśnie. W 2009 roku pełnomocnik Natoniewskiego skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Jednak także i w tym przypadku sędziowie uznali, że polskie sądy nie mogą rozpatrzeć pozwu przeciwko Niemcom.

    

r e k l a m y


 

Natoniewski się nie poddał. W maju 2011 roku skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i przeciwko Niemcom, i Polsce. Niestety, rok później Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze orzekł, że zagraniczne sądy nie mogą wydawać wyroków przeciw Niemcom nawet w przypadku zbrodni wojennych. Sędziowie uznali, że Niemcy chroni zasada immunitetu państwowego. 

 

Wyrok MTS w Hadze de facto przesądził o sprawie Natoniewskiego. Mimo potwornych krzywd fizycznych i cierpienia psychicznego nigdy nie otrzymał należnego zadośćuczynienia finansowego. 

 

Warto dodać, że takich jak on jest w Polsce bardzo wielu. Do dziś nie otrzymali oni jakiejkolwiek rekompensaty finansowej ze strony RFN.

 

Źródło: Niemcy zapłacą za prześladowania Vichy. Algierscy Żydzi dostaną odszkodowania (tvn24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP