niewygodne.info.pl

 

     Stał na czele firmy produkującej Cyklon B. Po wojnie, jakby nigdy nic, został szefem BASF

poniedziałek, 5.02.2018 r.

    

foto: gdch.de / DRG-fan (Wikipedia / CC by SA 4.0)

Carl Wurster wstąpił do NSDAP w 1937 roku. Podczas II wojny światowej był szefem firmy chemicznej produkującej gaz Cyklon B, który służył Niemcom do mordowania ludzi w Auschwitz. Po wojnie Wurster stanął przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Norymberdze, jednak już w 1948 roku odzyskał pełną wolność. Zaledwie cztery lata później został szefem firmy BASF (powstałej w wyniku podziału zbrodniczego kartelu IG Farben). Powyższa historia pokazuje, że denazyfikacja, jaka miała miejsce w RFN, w istocie była tylko powierzchowna.

 

Kilka tygodni temu pisałem, że w wybranym w 1949 roku niemieckim Bundestagu (odpowiednik polskiego Sejmu) zasiadało przynajmniej 53 byłych członków NSDAP, w tym 3 byłych SS-manów. Okazuje się, że denazyfikacja w RFN była powierzchowna nie tylko w zakresie elit politycznych, które rządziły krajem po 1945 roku. Podobne procesy ("nowe kariery" byłych członków NSDAP i SS) można było zaobserwować także w gospodarce i biznesie.

              

r e k l a m y


       

Carl Wurster był niemieckim chemikiem. W 1937 roku wstąpił do nazistowskiej NSDAP. To on stał na czele fabryki, która produkowała Cyklon B - trujący gaz, którym Niemcy mordowali swoje ofiary w obozie w Auschwitz. W 1941 r. został mianowany "przywódcą gospodarki wojskowej" (Wehrwirtschaftsführer). Ponadto został członkiem Wojskowej Izby Gospodarczej Rzeszy. W 1943 roku został odznaczony nazistowskim Krzyżem Zasługi Wojskowej I klasy.

Po zakończeniu II wojny Wurster został oskarżony o zbrodnie i stanął przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Norymberdze. Jednak już w 1948 roku był wolnym człowiekiem. Wkrótce został przewodniczącym rady nadzorczej IG Farben, a w 1952 roku wybrano go szefem wydzielonej ze wspomnianego kartelu firmy BASF. W 1955 roku przyznano mu Order Zasługi RFN. W świecie akademickim został profesorem Uniwersytetu w Heidelbergu oraz honorowym senatorem uniwersytetów w Mainz, Karlsruhe i Tybindze.

    

r e k l a m y


 

Powojenna kariera Carla Wurstera, który przed 1945 rokiem kierował firmą produkującą Cyklon B, pokazuje, że racje ma prof. Stanisław Żerko (ekspert z zakresu relacji polsko-niemieckich). Kilka tygodni temu stwierdził on, że po II wojnie doszło w RFN do denazyfikacji, ale była ona "dość powierzchowna". Ta "powierzchowność" spowodowała, że ludziom pokroju Wurstera, czy też innym członkom NSDAP i SS, nikt po wojnie nie przeszkadzał w robieniu wspaniałych politycznych, naukowych czy biznesowych karier.

 

Źródło: Carl Wurster (Wikipedia)
Źródło: IG Farben (Wikipedia)
Źródło: Carl Wurster (wollheim-memorial.de)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP