niewygodne.info.pl

 

     Za PO-PSL był dyrektorem w kontrwywiadzie, a na boku reprywatyzował kamienicę jako kurator dla 128-latka!

środa, 17.01.2018 r.

    

foto: Jacek50 (Pixabay.com / CC0)

W 2009 r. w sprawie budynku przy ul. Łochowskiej 38 do stołecznego magistratu zgłosił się Zbigniew Lichocki, który po objęciu władzy przez PO-PSL został dyrektorem w Biurze Prawnym Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Co istotne - Lichocki formalnie reprezentował 128-latka, który w rzeczywistości nie żył od 70 lat, ale stołeczni urzędnicy "nie potrafili" tego potwierdzić. W efekcie reprezentowany przez Lichockiego jakoby żyjący 128-latek otrzymał kamienicę na własność. Jej zwrot wstrzymano w ostatniej chwili dopiero w 2016 roku.

 

Przedwojennym właścicielem trzypiętrowej kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze był Józef Pawlak - urodzony w 1883 roku, zmarły niedługo po wojnie w 1949 roku. Ostatnie czynności prawne związane z budynkiem Pawlak podejmował w 1948 r.

              

r e k l a m y


       

70 lat później do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zgłasza się mecenas Zbigniew Lichocki. Zostaje on ustanowiony przez sąd kuratorem dla Józefa Pawlaka, który we wniosku o ustanowienie kurateli został określony, jako "osoba nieznana z miejsca pobytu". Warszawscy urzędnicy Biura Gospodarowania Nieruchomościami przez kilka lat nie byli w stanie ustalić, czy Józef Pawlak żyje. W efekcie powyższego podjęli oni decyzję (2011 rok), aby zwrócić kamienicę przy ul. Łochowskiej 38 mecenasowi Lichockiemu, który formalnie był kuratorem Pawlaka. Co ciekawe - decyzję zwrotową podpisał jeden z głównych bohaterów warszawskiej reprywatyzacji Jakub R., który dziś siedzi we wrocławskim areszcie z uwagi na zarzuty postawione mu w związku z aferą reprywatyzacyjną. 

W 2016 roku sąd wydaje postanowienie, na mocy którego kurator może sprzedać kamienicę w imieniu Józefa Pawlaka (który nie żył już od 70 lat, ale kogo to interesowało...). Biuro Gospodarowania Nieruchomościami przekazało sprawę do dzielnicy Praga-Północ celem wydania budynku.

        

r e k l a m y


 

Zwrot kamienicy został wstrzymany w ostatniej możliwej chwili. Sprawa trafiła do ponownej analizy, a przy okazji burmistrz dzielnicy Praga-Północ Wojciech Zabłocki zawiadomił prokuraturę o możliwości przestępstwa. Śledczy w ciągu miesiąca ustalili to, czego nie mogli ustalić urzędnicy warszawskiego ratusza przez kilka lat. Przy współpracy z Archiwum Akt Państwowych potwierdzono, że Józef Pawlak nie może być "nieznany z miejsca pobytu", bowiem nie żyje od 1949 roku. Tym samym nie ma podstaw do tego, aby reprezentował go jakikolwiek kurator.

Warto odnotować, że gdyby nie udało się wstrzymać tej reprywatyzacji, to kamienica przy ul. Łochowskiej 38 zostałaby sprzedana przez mecenasa Lichockiego (działającego w imieniu Józefa Pawlaka) spółce deweloperskiej Augusta Capital. Lichocki potwierdził to wczoraj przed Komisją Weryfikacyjną. Kwota, za którą nieruchomość miała zostać zbyta to 2 mln zł.

 

Źródło: Reprywatyzacja na 128-latka. Nikt nawet nie sprawdził, czy mężczyzna żyje (Onet.pl)
Źródło: Kurator rzekomego spadkobiercy kamienicy był dyrektorem Biura Prawnego SKW (Tvp.info)
Źródło: "Burmistrz nie połączył się z mocami nadprzyrodzonymi". Spór o Łochowską (TVNWarszawa.tvn24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP