niewygodne.info.pl

 

     Niemcy już 109. dzień bez nowego rządu. Czy pójdą w ślady "postępowej" Belgii, gdzie kłócili się przez 541 dni?

czwartek, 11.01.2018 r.

    

 foto: ErlebnisEuropaBerlin (Flickr.com / CC0)

Wybory parlamentarne w Niemczech miały miejsce 24 września 2017 r. i do dziś nie znamy nazwiska nowego kanclerza i szefów poszczególnych resortów federalnych. Niemieccy politycy z CDU i SPD od 109. dni nie mogą dojść do porozumienia, jak podzielić między sobą rządowe stołki i poszczególne urzędy. Efekt jest taki, że krajem wciąż administruje ekipa Angeli Merkel. Niemcy mogą iść śladem Belgów, którzy przez 541 dni po wyborach kłócili się między sobą o to, kto i jak ma rządzić krajem, pogrążając go jednak w poważnym kryzysie finansowym.

 

Okazuje się, że poważne kryzysy polityczne, to nie tylko polska domena. W latach 2010 - 2011 doszło w Belgii do najdłuższego kryzysu rządowego we współczesnej historii politycznej świata. Przez 541 dni Belgowie nie mogli się między sobą porozumieć, kto po wyborach parlamentarnych ma rządzić krajem. Efekt był taki, że Belgia pogrążyła się wówczas w poważnym kryzysie finansowym, który skutkował obniżeniem ratingów tego kraju przez międzynarodowe agencje.

              

r e k l a m y


       

Czy w ślady "postępowych" Belgów pójdą Niemcy? Wybory parlamentarne u naszego zachodniego sąsiada miały miejsce 24 września 2017 r. Do dziś jednak (mimo, że od tego wydarzenia upłynęło już 109. dni) nie poznaliśmy ani nazwiska nowego kanclerza, ani nazwisk szefów poszczególnych resortów federalnych. Politycy z dwóch największych niemieckich partii kłócą się między sobą o stołki i podział wpływów. Efekt jest taki, że krajem wciąż administruje ekipa Angeli Merkel i nie wykluczone, że taki stan będzie trwał jeszcze trochę czasu. 

       

r e k l a m y


 

Oczywiście Niemcom nie grozi z tego powodu żaden kryzys finansowy (tak, jak miało to miejsce w przypadku Belgii). Niemniej straty o charakterze wizerunkowo-politycznym już są widoczne. Szczególnie, gdy obecną sytuację u naszych zachodnich sąsiadów zestawimy z sytuacją, jaka miała miejsce w Polsce w 2015 roku. Wówczas to, po 2 tygodniach od wyborów parlamentarnych, kiedy nie było jeszcze uformowanego rządu, niektóre media i ośrodki opinii zaczęły robić aferę, sugerując jakoby Zjednoczona Prawica była niewydolna i wewnętrznie skonfliktowana. Oczywiście wszystko to było prasową fikcją, rząd Beaty Szydło został ostatecznie powołany 16 listopada 2015 roku, tj. w 22 dniu licząc od daty wyborów (które miały miejsce 25 października 2015 r.). Tym bardziej fatalnie wyglądają niemieckie elity polityczne, które od 109. dni nie potrafią się dogadać w/s nowego rządu.

 

Źródło: Belgijski kryzys rządowy (2010-2011) (Wikipedia.org)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP