niewygodne.info.pl

 

     Wczoraj minęła 7. rocznica wprowadzenia nowych stawek VAT, które miały obowiązywać tylko przez 3 lata...

wtorek, 2.01.2018 r.

    

 foto: 2041487 (Pixabay.com / CC0)

Podatek VAT jest groźny jak tlenek węgla. W obu przypadkach nie czujemy bowiem ich bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie (tlenek węgla) oraz grubość portfela (VAT). 1 stycznia 2011 roku ekipa Donalda Tuska złamała swoje własne przyrzeczenie wyborcze i podwyższyła stawki podatku VAT obowiązujące na terytorium Polski. Wyższe stawki miały obowiązywać tylko przez 3 lata. Tymczasem wczoraj minęła już 7. rocznica ich podwyższenia. Niestety, mimo zmiany ekipy rządowej, nikt już nawet nie mówi, czy i kiedy zostaną one przywrócone do poprzedniego poziomu.

 

Pod koniec 2010 roku platformiana ekipa zatwierdziła ustawę podnoszącą wysokość płaconego przez Polaków podatku VAT z poziomu 7 do 8 proc. oraz z 22 do 23 proc. Wyższe stawki tego podatku miały obowiązywać od początku 2011 do końca 2013 roku. Stało to w jawnej kontrze do słów Donalda Tuska, który w 2007 roku zachęcał do głosowania na Platformę Obywatelską poprzez publiczne przyrzeczenie, że każdy kto w jego rządzie zaproponuje podwyżkę podatków, będzie z tego rządu usunięty ("Przysięgam Polakom, że każdy, kto w moim rządzie zaproponuje podwyżkę podatków, zostanie osobiście przeze mnie wyrzucony"). W 2013 roku rząd Tuska zdecydował jednak o utrzymaniu wyższych stawek VAT na kolejne trzy lata (2014 - 2016). 

              

r e k l a m y


       

Idąc do wyborów parlamentarnych w 2015 roku PiS obiecywał przywrócenie stawek podatku VAT do normalnego poziomu począwszy od 1 stycznia 2017 roku. I co? W listopadzie 2016 r. posłowie PiS przeforsowali przyjęcie rządowego projektu o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który utrzymuje podwyżkę podstawowych stawek podatku VAT z 7 na 8 proc. i z 22 na 23 proc. na kolejne 2 lata (do końca 2018 roku).

Efekt powyższego jest taki, że wczoraj obchodziliśmy 7. rocznice podwyższenia stawek VAT, które miały obowiązywać tylko przez 3 lata. W tym czasie, z tytułu wyższego VAT Polacy musieli zapłacić kilkadziesiąt miliardów złotych więcej podatków (szacuje się, że podwyższenie VAT o 1 proc. powoduje wzrost obciążeń podatkowych o 5 - 6 mld zł w ciągu roku).

       

r e k l a m y


 

Na marginesie powyższej sprawy powstaje pytanie - kiedy doczekamy się w Polsce gruntownej reformy systemu podatkowego? Podwyżki VAT? - OK, ale niech równolegle nastąpi likwidacja anachronicznego i niezwykle kosztownego (dla administracji państwowej) podatku dochodowego PIT. Po co utrzymywać dwa duże obciążenia podatkowe, skoro ich efekt (w postaci odpowiednio wysokich wpływów do budżetu) może być osiągnięty za pomocą tylko samego VAT-u? Czy ktoś się na to w końcu odważy?

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP