niewygodne.info.pl

 

     Od dziś kulczykowa autostrada będzie jeszcze droższa! Spółka arbitralnie podnosi opłaty, bo 57 zł to za mało!

wtorek, 2.01.2018 r.

    

 foto: SD Pictures (Pixabay.com / CC0)

Od dziś od 6.00 rana spółka Autostrada Wielkopolska S.A. (AWSA) postanowiła po raz kolejny podnieść opłaty za przejazd zarządzanym przez siebie płatnym odcinkiem 150 kilometrów autostrady A2. Tym razem tłumaczy to potrzebą uzyskania m.in. środków na "spłatę kredytów zaciągniętych w bankach komercyjnych". Czy to oznacza, że wcale nie trzeba było mieć pieniędzy na budowę takiej autostrady (wszak sfinansowano ją z kredytów), a najważniejsze były "chody" u rządzących w 1997 roku polityków z SLD, którzy przyznali stosowną koncesję?

 

Przypomnijmy - Jan Kulczyk wpadł na pomysł budowy płatnej autostrady już w 1992 roku. To wówczas, wraz z Andrzejem Patalasem, założył spółkę Autostrada Wielkopolska S.A. (dalej AWSA), której celem miało być zrealizowanie budowy i eksploatacji zachodniego odcinka autostrady A2 (między granicą z Niemcami w Świecku, a Koninem). Koncesję na powyższe spółka Kulczyka otrzymała od rządu Włodzimierza Cimoszewicza (SLD) w 1997 roku. Co ciekawe - rząd przyznał tę koncesję tuż przed wyborami parlamentarnymi, które SLD przegrało (do władzy doszła wówczas ekipa AWS).

              

r e k l a m y


       

Obecnie spółka AWSA ogłasza kolejną już podwyżkę opłat za przejazd każdym z trzech ok. 50-kilometrowych płatnych odcinków A2. Od dziś od 6.00 rana za każdy z nich jadąc samochodem osobowym zapłacimy po 20 zł (zamiast 19 zł). Razem da to 60 zł. 

Jak AWSA uzasadnia zmianę ceny? Rzeczniczka spółki poinformowała, że pieniądze uzyskane z opłat za przejazd są przeznaczane na m.in. "bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, na remonty a także na spłatę kredytów zaciągniętych w bankach komercyjnych".

Warto odnotować, że AWSA wzięła na budowę odcinków A2 kredyt o wartości 275 mln euro w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI). Kredyt ten musiał być wraz z odsetkami (tj. 800 mln euro) gwarantowany przez państwo polskie (zaraz po przegranych przez SLD wyborach firmy, które chwilę wcześniej otrzymały od rządu SLD koncesje, zwróciły się do rządu AWS o wsparcie finansowe na swoje inwestycje). W lipcu 2017 roku AWSA spłaciła w całości kredyt z EBI. Było to jednak możliwe dzięki zaciągnięciu kolejnych kredytów we francuskim banku Credit Lyonnais i niemieckim Commerzbank. I właśnie na spłatę rat wspomnianych nowych kredytów ma iść kasa uzyskana z podwyżek opłat za przejazd płatnymi odcinkami zarządzanymi przez AWSA (tak przynajmniej literalnie wynika z komunikatu spółki).

       

r e k l a m y


 

Cezary Kaźmierczak (szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) na wieść o podwyżce opłat na kluczykowej A2, zareagował na twitterze w sposób następujący:

 

"Umowy na A2 (Kulczyk) i A4 (Stalexport) należy wypowiedzieć, zapłacić odszkodowania i wprowadzić winiety na autostrady jak w większości krajów Europy. Trzeba skończyć z ordynarnym i wulgarnym dojeniem Polaków, jak w jakimś Bantustanie".

 

W kontekście powyższego warto przypomnieć, że do autostrady A2 biegnie równoległa droga krajowa nr 92. Łatwo zatem można ominąć płatną drogę "kulczykową". Fakt, że pojedziemy około godziny dłużej, ale dzięki temu zaoszczędzimy 60 zł (jadąc samochodem osobowym; w przypadku pojazdów ciężarowych oszczędności są dużo większe).

 

Źródło: Przejazd autostradą A2 będzie droższy. I to już od wtorku (Rmf24.pl)
Źródło: Rząd płaci hojnie i potajemnie zarządcom autostrad. Wyliczamy ile. Starczyłoby na budowę dróg (Wyborcza.pl)
Źródło: Autostrada Wielkopolska spłaciła kredyt na budowę A2 gwarantowany przez rząd, pożyczając pieniądze w bankach komercyjnych (Wyborcza.pl)
Źródło: Cezary Kaźmierczak (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP