niewygodne.info.pl

 

     Tylko 30 proc. leków sprzedawanych w Polsce jest produkowanych w naszym kraju. W Niemczech ten współczynnik wynosi 95 proc.

piątek, 29.12.2017 r.

    

 foto: Maryam Abdulghaffar (Flickr.com / CC 2.0)

Rynek farmaceutyczny w Polsce ciągle się rozrasta. W tym roku ma on osiągnąć wartość 38,5 mld zł. Niestety tylko 30 proc. leków kupowanych w Polsce jest produkowanych w naszym kraju. Pod tym względem daleko nam jeszcze do Zachodu, gdzie normą jest, że ok. 80 - 90 proc. leków produkują rodzime firmy. Wzorem mogą być Niemcy, gdzie aż 95 proc. leków kupowanych w tamtejszych aptekach pochodzi z krajowych zakładów farmaceutycznych. Ten patriotyzm gospodarczy ma oczywiście gigantyczne znaczenie dla międzynarodowych przepływów finansowych...

 

W 2013 roku (nie mam świeższych danych) sektor produkujący leki i wyroby medyczne w Polsce generował prawie 1 proc. PKB i odpowiadał za 2,4 mld zł przychodów podatkowych. Kwota ta mogłaby być znacznie większa, gdyby większa ilość leków kupowanych w naszym kraju pochodziła z polskich zakładów farmaceutycznych. Niestety - przewaga zachodniego kapitału oraz lobbing zagranicznych koncernów wobec lekarzy zrobiły swoje. Dzisiaj ledwie 30 proc. leków kupowanych w naszym kraju zostało wyprodukowanych przez rodzime firmy farmaceutyczne.

              

r e k l a m y


       

O sprawie tej już w ubiegłym roku przypomniał Mateusz Morawiecki. Na forum gospodarczym w Krynicy powiedział on wówczas m.in.:

 

"W Polsce kupuje się tylko 30% leków wyprodukowanych w Polsce. W Niemczech jest to 95%. Jest to pewien benchmark. Model rozwoju gospodarczego, który my przyjęliśmy przez ostatnie 25 lat powoduje, że do tych 95% będziemy dążyć pewnie z 25 lat. Ale idźmy w tym kierunku".

       

r e k l a m y


 

Nie mam nic przeciwko, aby struktura rynku farmaceutycznego w najbliższych latach zmieniła się na korzyść rodzimych zakładów produkujących leki. Skoro taki model rozwoju gospodarczego (de facto model silnego patriotyzmu gospodarczego) z powodzeniem funkcjonuje w zachodniej Europie, to dlaczego nie miałby zacząć działać również w Polsce? W grę wchodzą w tym przypadku miliardy złotych, które zamiast być wypompowane poza granice Polski, mogłyby pozostać w kraju - zarówno jako zwiększone wpływy podatkowe, jak i dodatkowe środki na rozwój i inwestycje. Wystarczy, że będąc w aptece będziemy pamiętać, aby w miarę możliwości kupować leki wyprodukowane w naszym kraju.

 

Źródło: Wydajemy coraz więcej na leki. Wartość rynku to grube miliardy złotych (BusinessInsider.com.pl)
Źródło: Morawiecki: Deficyt general government spadnie do ok. 2 proc. PKB do 2019 r. (Forsal.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP