niewygodne.info.pl

 

     UE przedłuża sankcje wobec Rosji. W tym samym czasie niemiecki Siemens podpisuje nowy kontrakt na budowę elektrowni w Rosji

środa, 27.12.2017 r.

    

 

Rada Unii Europejskiej na ostatnim szczycie przedłużyła funkcjonowanie sankcji gospodarczych wobec Rosji za nielegalną aneksję Krymu. To jest rzeczywistość nr 1. Decyzja Rady UE niemal zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez niemiecki koncern Siemens informacji, że będzie budował nową elektrociepłownie w Kazaniu o wartości 380 mln euro. I to jest rzeczywistość nr 2. Jak widać, gdy w grę wchodzi współpraca Niemców z Rosjanami za duże pieniądze, możliwe jest istnienie światów równoległych.

 

Przypomnijmy - 21 grudnia 2017 r. Rada Unii Europejskiej przedłużyła funkcjonowanie do 31 lipca 2018 r. sankcji gospodarczych wobec poszczególnych sektorów rosyjskiej gospodarki. Sankcje te mają przede wszystkim na celu (1) ograniczyć lub uniemożliwić głównym rosyjskim instytucjom finansowym oraz firmom energetycznym dostęp do unijnych rynków kapitałowych, (2) zakazać eksportu do Rosji produktów tzw. podwójnego zastosowania (tj. takich, które mogłyby być wykorzystywane zarówno przez instytucje cywilne oraz wojsko) oraz (3) ograniczyć Rosji dostęp do pewnych strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej. A wszystko to dlatego, że w 2014 roku Rosja zdecydowała się wbrew prawu międzynarodowemu zająć Półwysep Krymski, który terytorialnie należy do Ukrainy.

              

r e k l a m y


       

Sankcje sankcjami, ale biznes musi się kręcić. Szczególnie ten na linii Niemcy - Rosja. Okazuje się, że 18 grudnia 2017 r., a więc raptem na trzy dni przed decyzją unijnych przywódców o wydłużeniu funkcjonowania sankcji wobec Rosji, niemiecki Siemens podpisał z rosyjską spółką energetyczną Nizhnekamsknieftekhim kontrakt na budowę nowej elektrowni w Kazaniu. 

Zgodnie z oficjalną notą prasową Siemensa zawarty kontrakt obejmuje dostawę dwóch turbin gazowych SGT5-2000Е, jednej turbiny parowej SST-600 i odpowiednich systemów dystrybucji energii, a także 13-letniej umowy serwisowej, która zostanie doregulowana w późniejszym terminie. Wielkość zamówienia, w tym umowa serwisowa, wynosi 380 milionów euro. Elektrownia ma rozpocząć działalność w maju 2021 roku.

       

r e k l a m y


 

Sankcje gospodarcze, jak rozumiem, miały wymusić na Rosji zmianę stanowiska w sprawie okupowanego Krymu. W kontekście nowego kontraktu Siemensa w Rosji powstaje jednak pytanie - jaki jest sens i cel utrzymywania tych sankcji, skoro niemieckie firmy robią w najlepsze biznesy z Rosjanami? Czy nie jest trochę tak, że znowu stworzono dwa światy równoległe - w pierwszym z nich oficjalnie potępia się działania Rosjan na Ukrainie, nakłada sankcje i grozi palcem, ale już w drugim, gdzie rządzi pieniądz i biznesowe układy, to co Rosjanie zrobili na Ukrainie nie ma większego znaczenia, gdyż o wiele ważniejsze są nowe kontrakty i bieżący przepływ kasy w obu kierunkach. Jeśli tak się sprawy mają, to dalsze istnienie sankcji nie ma większego sensu, a polityka szeroko rozumianego "Zachodu" wobec Kremla jest obłudna i w dłuższej perspektywie totalnie nieskuteczna.

 

Źródło: Unia przedłużyła sankcje wobec Rosji (BiznesAlert.pl)
Źródło: Siemens wins a contract for the turnkey construction of a power plant in Tatarstan (Siemens.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP