niewygodne.info.pl

 

     Złoty jest w tym roku drugą najsilniejszą walutą świata. Pohukiwania dobiegające z Brukseli nie mają tutaj znaczenia

piątek, 22.12.2017 r.

    

foto: niewygodne.info.pl

Mało znany fakt: polski złoty pozostaje drugą najsilniejszą walutą świata. W relacji do amerykańskiego dolara zyskał od początku roku 18,5 proc. Do lidera tej klasyfikacji (czeskiej korony) traci niewiele (umocnienie względem USD na poziomie 19 proc.), a przewaga nad zajmującym trzecie miejsce euro jest spora (umocnienie względem USD na poziomie 12,5 proc.). Dzięki silnemu umocnieniu złotówki przyrost zadłużenia naszego kraju pierwszy raz w historii może być bliski zeru.

 

Polska waluta jest w cenie głównie z powodu przyzwoitych wyników gospodarczych (silny wzrost PKB) oraz nadspodziewanie dobrej sytuacji budżetowej (wysokie wpływy przy stosunkowo niskich wydatkach). Złoty najsilniej umocnił się w stosunku do dolara. Jeszcze rok temu za 1 USD trzeba było zapłacić ok. 4,23 zł. Dziś 1 USD kosztuje 3,53 zł.

              

r e k l a m y


       

Uwzględniając inne waluty świata w relacji do amerykańskiego dolara okazuje się, że polski złoty jest w tym roku drugą najsilniejszą walutą na globie. Silniejsza od polskiej złotówki jest tylko czeska korona, ale bardzo niewiele (w relacji do amerykańskiego dolara korona zyskała 19 proc., a złotówka 18,5 proc.) i nie jest wykluczone, że do końca roku złoty wskoczy na pierwsze miejsce w tej klasyfikacji.

Co istotne - na pozycję złotego nie mają większego wpływu wydarzenia polityczne, takie jak np. uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7.1 Traktatu UE. Na decyzję Komisji złoty zareagował chwilowym osłabieniem. Po godzinie powrócił do wyceny sprzed konferencji komisarza Timmermansa.

     

r e k l a m y


 

Warto odnotować, że jednym z głównych efektów umocnienia złotego jest spadek salda zadłużenia Skarbu Państwa. Okazuje się, że na umocnieniu złotówki wobec głównych walut, w których wcześniej zaciągano pożyczki (USD, Euro, CHF, JPY) nasz kraj od początku roku "zarobił" już 19,1 mld zł. O tyle bowiem zmniejszyło się saldo zadłużenia Skarbu Państwa nominowane w walutach obcych. Finalny efekt tej sytuacji na koniec roku może być taki, że pierwszy raz w historii przyrost zadłużenia osiągnie poziom bliski zera.

 

Źródło: Symptomy przesilenia na rynkach (MyBank.pl)
Źródło: Złoty bez reakcji na wydarzenia polityczne (Stooq.pl)
Źródło: Zadłużenie Skarbu Państwa (MF.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP