niewygodne.info.pl

 

     Kuwejt wszczął śledztwo w/s zakupu francuskich Caracali. Sprawą zajmie się Narodowa Komisja Antykorupcyjna

czwartek, 21.12.2017 r.

    

foto: navcent (Flickr.com / CC 2.0)

W 2016 roku Kuwejt wynegocjował zakup 30 Caracali H225M za 1 mld euro (Polska za 50 Caracali miała zapłacić ok. 3,1 mld euro). Cena, po której Francuzi mają dostarczyć sprzęt do Kuwejtu wydaje się być zatem atrakcyjna. Okazuje się jednak, że w sprawę mógł być zamieszany tajemniczy "pośrednik", który - według lokalnych mediów kuwejckich - miał zażądać kilkudziesięciu milionów euro "prowizji" za załatwienie kontraktu. Premier Kuwejtu nakazał prześwietlić sprawę zakupu Caracali przez Narodową Komisję Antykorupcyjną.

 

W sierpniu 2016 roku francuskie ministerstwo obrony oświadczyło, że Kuwejt złożył zamówienie na dostawę 30 Caracali wyprodukowanych przez Airbus Helicopters za kwotę 1 mld euro. Kilka tygodni temu media w Kuwejcie obiegła informacja, jakoby w sprawę zakupu Caracali mógł być zamieszany tajemniczy "pośrednik", który miał zażądać kilkudziesięciu milionów dolarów "prowizji" za załatwienie kontraktu. 

              

r e k l a m y


       

Sprawa została wyciągnięta przez kuwejcką opozycję parlamentarną podczas posiedzenia tamtejszego parlamentu. W konsekwencji premier Kuwejtu szejk Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah nakazał przeprowadzenie dochodzenia w sprawie zakupu Caracali przez Narodową Komisję Antykorupcyjną. Dodatkowo sekretarz stanu w kuwejckim rządzie Anasa al-Saleh polecił Krajowemu Urzędowi Audytu zweryfikowanie wszystkich dokumentów związanych z umową i przesłanie raportu do rządu.

      

r e k l a m y


 

Sprawa wydaje się być zatem rozwojowa. Ciekawe do jakich ustaleń dojdą wspomniane Narodowa Komisja Antykorupcyjna i Krajowy Urząd Audytu. Jedno jest pewne - temat rzekomego "pośrednictwa" w załatwianiu kontraktu na Caracale w Kuwejcie został potraktowany bardzo poważnie. 

Dodam, że o tej sprawie w polskich mediach jako pierwszy napisał na twitterze Wojciech Szewko.

 

Źródło: Wojciech Szewko (twitter.com)
Źródło: Kuwait orders investigation into Airbus helicopter deal (Reuters.com)
Źródło: Kuwait probes alleged graft in French helicopter deal (Ahram.org.eg)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP