niewygodne.info.pl

 

     Informatyzacja ZUS kosztowała więcej niż wysłanie sondy na Marsa. Mimo to system ZUS nie uciągnie zniesienia limitu 30-krotności...

środa, 13.12.2017 r.

    

foto: zus

Szacuje się, że tylko do 2012 roku informatyzacja ZUS pochłonęła ponad 3 miliardy zł publicznych pieniędzy. Kwota ta była kilkukrotnie wyższa od całkowitego kosztu wysłania amerykańskiej sondy PathFinder na Marsa (NASA wyłożyła na to 265 mln USD). Później była jeszcze umowa na utrzymanie systemów za 600 mln zł (lata 2013-16) oraz kolejna umowa za 700 mln zł (na lata 2017-20). Pomimo gigantycznych kosztów wpompowanych w systemy informatyczne ZUS okazuje się, że dziś nie są one w stanie sprostać niewielkim zmianom w prawie dot. składek ubezpieczeniowych.

 

Rada Nadzorcza ZUS negatywnie opiniuje ustawę dotyczącą zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W oficjalnym komunikacie napisano, że "Rada Nadzorcza ZUS wnioskuje o wycofanie projektu ustawy z prac sejmowych i o ponowne przeprowadzenie konsultacji projektu". Ponadto wnioskuje o "uwzględnienie w projekcie ustawy rocznego vacatio legis, także z powodu konieczności dostosowania narzędzi informatycznych ZUS do nowego stanu prawnego".

              

r e k l a m y


       

Zwracam szczególną uwagę na to ostatnie zdanie - Rada Nadzorcza ZUS wnosi o roczne przesunięcie zniesienia limitu 30-krotności, bo narzędzia informatyczne ZUS nie będą gotowe na realizację nowego stanu prawnego. 

W tym kontekście warto przypomnieć, że dotychczasowa informatyzacja ZUS pochłonęła naprawdę gigantyczne pieniądze. Za budowę i funkcjonowanie systemu informatycznego ZUS w jego początkowym okresie odpowiadała spółka Prokom Software (kontrolowana przez Ryszarda Krauze), a następnie Asseco Poland S.A. (która wchłonęła Prokom w 2008 roku). Szacuje się, że tylko do 2012 roku informatyzacja ZUS pochłonęła ponad 3 miliardy zł publicznych pieniędzy. Później były jeszcze dwa przetargi na "utrzymanie systemu informatycznego". Pierwszy z nich (za lata 2013-2016) za kwotę blisko 600 mln zł oraz kolejny (za lata 2017-2020) za 700 mln zł. 

Pomimo tak wielkich pieniędzy wpompowanych w informatyzację ZUS, dziś okazuje się, że stosunkowo nieskomplikowana zmiana w prawie polegająca na likwidacji górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe musi być przesunięta o rok, bo "narzędzia informatyczne ZUS" nie są gotowe do szybkiego wdrożenia tego typu nowelizacji.

    

r e k l a m y


 

W kontekście powyższego tematu warto przypomnieć, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów za rządów Donalda Tuska zleciła kontrole w ZUS-ie dotyczącą "wybranych aspektów zarządzania systemami i zasobami IT w latach 2008-2013". Raport z tej kontroli powstał we wrześniu 2014 roku, ale jedną z pierwszych decyzji Ewy Kopacz, jako nowego premiera, było utajnienie jego wyników. Jaki był tego powód? - Możemy jedynie spekulować. Nieoficjalnie mówi się, że kontrola wykazała poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu i kosztach obsługi systemu informatycznego w okresie, kiedy u władzy była ekipa PO-PSL.

 

Źródło: ZUS wydaje 800 mln zł rocznie na utrzymanie systemu informatycznego (Zus.pox.pl)
Źródło: RN ZUS negatywnie opiniuje ustawę o tzw. zniesieniu 30-krotności (Bankier.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP