niewygodne.info.pl

 

     W Polsce sąd odmawia sądzenia VW za DieselGate. W Stanach VW musi płacić 25 mld € odszkodowania. Można? Jak widać - można

wtorek, 12.12.2017 r.

    

foto: Janos Balazs (Flickr.com / CC by 2.0) | Wikipedia

Kilka tygodni temu Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił jako niezasadny wniosek o przyjęcie pozwu zbiorowego przeciwko koncernowi Volkswagen w sprawie odszkodowań dla polskich klientów za aferę dieselgate. Powód? - Sędzia uznała, że do oszustwa doszło w Niemczech i tam powinno być ono sądzone, a nie w Polsce, gdzie konsekwencje oszustwa były odczuwalne. W tym kontekście warto przypomnieć, że w USA w ramach ugód sądowych niemiecki koncern musiał wyłożyć 25 miliardów euro, mimo iż decyzja, aby oszukiwać zapadła w centrali w Wolfsburgu, a nie na terenie USA...

 

Przypomnijmy - we wrześniu 2015 r. władze USA ujawniły, że niemiecki koncern Volkswagen jest podejrzewany o manipulowanie pomiarem spalin z silników diesla montowanych w swoich samochodach. Wkrótce okazało się, że w autach koncernu z Wolfsburga montowane było oprogramowanie fałszujące dane o emisji szkodliwych substancji przez silniki diesla. Volkswagen przyznał później, powołując się na wewnętrzne kontrole, że zakwestionowane przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska oprogramowanie było instalowane również w samochodach także poza USA.

              

r e k l a m y


       

Efekt afery DieselGate dla Volkswagena w USA był taki, że firma zawarła ugody w sprawach cywilnych i karnych przeznaczając na to 25 miliardów euro! Jakby tego było mało Oliver Schmidt - szef biura rozwoju i ochrony środowiska VW w USA - został kilka dni temu skazany na 7 lat więzienia za oszustwo, jakiego dopuścił się jego pracodawca. Amerykański wymiar sprawiedliwości wciąż "czai się" na innych kluczowych menadżerów Volkswagena. Dopóki jednak nie postawią nogi na terenie USA, a będą przebywać w Niemczech, to jest mało prawdopodobne, aby podzielili los Schmidta.

    

r e k l a m y


 

A jak sprawa DieselGate wygląda w Polsce? Dwa tygodnie temu Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił jako niezasadny wniosek o przyjęcie pozwu zbiorowego przeciwko koncernowi Volkswagen w sprawie odszkodowań dla polskich klientów. Sędzia Joanna Bitner uzasadniając swoją decyzję stwierdziła, że tylko dwa samochody spośród przypadków zgłoszonych w pozwie były wyprodukowane w Polsce, a "do przestępstwa oszustwa oprogramowania silników mogło dojść w Niemczech i tam powinno być ono sądzone".

 

Źródło: Sąd odrzucił wniosek w sprawie afery dieselgate. "Do oszustwa doszło w Niemczech i tam powinno być ono sądzone" (PolsatNews.pl)
Źródło: Menadżer Volkswagena idzie za kraty za aferę spalinową (Dw.com)
Źródło: Andrzej Sadowski (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP