niewygodne.info.pl

 

     Coraz mniej kasy na rachunkach budżetowych kraju. W 5 miesięcy saldo obniżyło się o 32,4 proc. z 85 do 57,4 mld zł!

czwartek, 7.12.2017 r.

    

foto: piviso (Pixabay.com / CC0)

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj comiesięczny odczyt stanu środków złotowych i walutowych ewidencjonowanych na rachunkach budżetowych naszego kraju. Okazało się, że na koniec listopada stan ten wynosił 57,4 mld zł i był najniższy w tym roku. Szczególnie niepokojące może się wydawać tempo spadku tego stanu. Jeszcze na koniec czerwca wynosił on bowiem 85 mld zł, a to oznacza spadek aż o 32,4 proc.! Czy Ministerstwo Finansów przeprowadza obecnie jakieś gigantyczne operacje finansowe?

 

Środki, które są gromadzone na rachunkach budżetowych Ministerstwa Finansów służą przede wszystkim do obsługi bieżącego zadłużenia kraju oraz realizacji innych wydatków budżetowych naszego państwa. Uwzględniając całkowite zadłużenie Polski (obecnie to 941 mld zł) oraz fakt, że co roku wymagalność (czyli stan, w którym pożyczone pieniądze należy zwrócić) osiąga od kilkudziesięciu do stu-kilkudziesięciu mld zł długu, posiadanie na rachunkach budżetowych gigantycznych kwot pieniędzy jest konieczne dla zachowania wypłacalności wobec wierzycieli.

              

r e k l a m y


       

Niepokój może się pojawić, gdy saldo rachunków budżetowych w dość krótkim czasie zaczyna istotnie się obniżać. A w tym roku mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Warto odnotować, że jeszcze na koniec czerwca stan środków finansowych zgromadzonych na rachunkach budżetowych wynosił 85,1 mld zł. Po pięciu miesiącach (koniec listopada) obniżył się do poziomu 57,4 mld zł, co oznacza spadek aż o 32,4 proc.

 

Stan środków złotowych i walutowych ewidencjonowanych na rachunkach budżetowych naszego kraju w 2017 roku (info na koniec danego miesiąca):

styczeń - 67,1 mld zł
luty - 73,8 mld zł
marzec - 70,5 mld zł
kwiecień - 73,7 mld zł
maj - 76,3 mld zł
czerwiec - 85,1 mld zł
lipiec - 78,3 mld zł
sierpień - 75,7 mld zł
wrzesień - 75,0 mld zł
październik - 64,2 mld zł
listopad - 57,4 mld zł

    

r e k l a m y


 

Co się obecnie dzieje z pieniędzmi na rachunkach budżetowych? Czy sytuacja, w której w ciągu 5 miesięcy saldo tych rachunków obniża się o 1/3 jest sytuacją zupełnie normalną i nie powinniśmy się tym przejmować?

 

Źródło: Stan środków w PLN i walutowych na koniec XI spadł do 57,4 mld zł - MF (PAP.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP