niewygodne.info.pl

 

     Konflikt z prezydentem, wymiana popularnej premier, powtarzające się wtopy - czy PiS chce stracić 47 proc. poparcie?

wtorek, 5.12.2017 r.

    

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / PD 1.0)

Mało kto się chyba spodziewał, że po 2 latach rządów poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości będzie wyższe niż przed wyborami parlamentarnymi z 2015 roku. Wszystko to efekt realizacji najważniejszych obietnic przedwyborczych (500+, obrona terytorialna, walka z mafią VAT), umiejętnego gaszenia kryzysów (2 veta Dudy) oraz popularności premier Beaty Szydło, która szczególnie dobrze radziła sobie w samotnej walce z eurokratami na forum parlamentu europejskiego. Teraz Szydło ma być dymisjonowana i zastąpiona technokratą Morawieckim.  

 

Nie będę odkrywczy jeśli napiszę, że możliwości są dwie - albo Jarosław Kaczyński jest geniuszem i przewidział, że konflikt z ośrodkiem prezydenckim oraz zdymisjonowanie popularnej premier jakimś cudem pomogą PiS-owi przekroczyć barierę ponad 50 proc. poparcia. Albo szef PiS zatracił kontakt z rzeczywistością i postanowił zadziałać tak, jak w 2006 roku, kiedy zdymisjonował popularnego wówczas Marcinkiewicza, wszedł w koalicję z Samoobroną i Giertychem, a jego partia zaczęła osuwać się w sondażach do poziomu 20-kilku procent.

              

r e k l a m y


       

Poranek zaskoczył nas informacjami o rzekomo pewnej już dymisji premier Szydło i wstawieniu w jej miejsce Mateusza Morawieckiego (przy okazji stanowiska stracić mają także inni ministrowie). O ile rekonstrukcja rządu polegająca na wymianie niepopularnych lub nieudolnych ministrów (czasem jedno i drugie) ma sens, aby podtrzymać pozytywne sondaże (a te od początku tego roku rosną), o tyle dymisja popularnej i raczej lubianej premier jest ruchem szalenie ryzykownym. 

Jeśli do tego doliczymy gorejący konflikt z ośrodkiem prezydenckim (jądro PiS nie może mu wybaczyć 2 vet, które - co trzeba przyznać - skanalizowały wybuchowe nastroje społeczne i uratowały notowania partii Jarosława Kaczyńskiego) oraz pomniejsze wtopy wizerunkowe oraz polityczne, jakie cyklicznie zaliczają różni politycy PiS, to uznać można, że ruch z wymianą premier jest obecnie podwójnie ryzykowny.

       

r e k l a m y


 

Oczywiście czas pokaże, czy Kaczyński znowu nas zaskoczy swoim sprytem i myślą strategiczną, czy też popełni błąd, który w konsekwencji będzie go kosztował przegranymi wyborami w 2019 roku. Osobiście uważam, że jeśli dojdzie do dymisji premier Szydło w tym momencie, to o wiele bardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz. Mogę się jednak mylić. Wszak prezes PiS to wytrawny gracz polityczny i może wiedzieć coś, czego my jeszcze dziś nie wiemy.

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP