niewygodne.info.pl

 

     UE przedłuża możliwość stosowania Glifosatu, który przez agencję WHO został uznany, za "prawdopodobnie rakotwórczy"

środa, 29.11.2017 r.

    

foto: Pixabay.com

W 2016 roku doszło do najdroższej w historii świata przejęcia jednej firmy przez drugą. Niemiecki Bayer zdecydował się odkupić amerykańskiego Monsanto za 66 mld USD. Flagowym produktem tego koncernu jest Roundup - znany na całym świecie środek chwastobójczy, który zwiera glifosat. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 r., że glifosat jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". UE właśnie dała "zielone światło" na jego dalsze stosowanie na terenie Wspólnoty.

 

Przypomnijmy - w marcu 2015 roku podległa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała, że glifosat może mieć związek z występowaniem niektórych nowotworów i jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Na tej podstawie stan Kalifornia w USA nakazał sprzedaż Roundup-u (tj. flagowego produktu koncernu Monsanto, który zawiera glifosat) z ostrzeżeniem, że to "produkt rakotwórczy".

              

r e k l a m y


       

W 2016 roku na obradach Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz WHO uznano, że glifosat jest bezpieczny dla ssaków, w tym dla ludzi w dawkach mniejszych niż 2 g/kg masy ciała. Analiza ta spotkała się z zarzutem konfliktu interesów, jako że przewodniczący obrad prowadzi instytut, który otrzymał dotację od Monsanto. Inne opinie nie były tak negatywne dla tego związku - np. Europejska Agencja Chemikaliów podtrzymała, że glifosat silnie uszkadza oczy i jest niebezpieczny dla organizmów wodnych. Jednocześnie skonkludowała, że obecne badania nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako kancerogen, mutagen czy związek chemiczny zagrażający reprodukcji.

Od kilku miesięcy w UE trwała dyskusja czy wydłużyć licencję na stosowanie glifosatu na terytorium Wspólnoty. Dotychczasowa licencja wygasa bowiem z końcem bieżącego roku. Do przedłużenia licencji potrzebna była kwalifikowana większość głosów na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF). 

Podczas wczorajszego posiedzenia została podjęta decyzja, aby wydłużyć licencję na stosowanie glifosatu na kolejne 5 lat. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 19 państw, 8 było przeciwko, a 1 się wstrzymało od głosu. 

       

r e k l a m y


 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że za przedłużeniem licencji dla glifosatu opowiedziały się m.in. Niemcy, Dania, Hiszpania, Czechy oraz Polska. Strona polska miała wcześniej postulować, aby licencję dla glifosatu przedłużyć nie na 5, lecz na 10 lat.

 

Źródło: Glifosat dopuszczony na rynek UE na kolejne 5 lat (Euractiv.pl)
Źródło: Glifosat: 18 państw UE, w tym Polska za przedłużeniem o 5 lat stosowanie kontrowersyjnego środka (PolskieRadio.pl)
Źródło: Glifosat rakotwórczy? UE zastanawia się, czy odnowić licencję na stosowanie tej substancji (PolskieRadio.pl)
Źródło: UN/WHO panel in conflict of interest row over glyphosate cancer risk (TheGuardian.com)
Źródło: Bayer przejmuje Monsanto. "W Europie technologia GMO nie jest dobrze przyjmowana" (Money.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP