niewygodne.info.pl

 

     Orzecznicy z ZUS przeciwko ustawie o jawności życia publicznego. Nie chcą zdradzić jakie mają majątki

środa, 22.11.2017 r.

    

foto: piviso (Pixabay.com / CC0)

Ustawa o jawności życia publicznego nakłada m.in. na lekarzy orzeczników z ZUS obowiązek składania od 1 stycznia 2018 r. oświadczeń majątkowych. W efekcie każdy z nas będzie mógł się dowiedzieć jakie mają majątki czy oszczędności, a za kłamstwo lub nieujawnienie informacji będzie im groził proces (vide: przypadek prezydenta Adamowicza z Gdańska). To wywołało olbrzymie protesty ze strony lekarzy orzeczników, którzy grożą nawet, że w przypadku konieczności ujawnienia informacji o majątku będą rezygnowali z pracy.

 

Szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć w to, że lekarze orzecznicy z ZUS biorą łapówki i dlatego nie chcą, aby objęła ich rygorem ustawa o jawności życia publicznego. Wydaje mi się to zupełnie nierealne. Tym bardziej jednak - na pierwszy rzut oka -dziwie się, że większość z nich nie zamierza ujawnić swoich majątków i posiadanych oszczędności. 

              

r e k l a m y


       

Jeśli lekarze orzecznicy spełnią swoje groźby, tj. mając do wyboru alternatywę między ujawnieniem informacji o posiadanym majątku a nie ujawnieniem i złożeniem rezygnacji z pracy, wybiorą to drugie i od 1 stycznia 2018 roku masowo przestaną pracować dla ZUS, to może dojść do czarnego scenariusza polegającego na sparaliżowaniu procesu przyznawania rent i kontroli zasiłków. Zastąpienie setek lekarzy orzeczników, którzy odejdą z pracy nową kadrą lekarską może nie być takie proste. Po pierwsze - pensje w początkowym okresie pracy (od 3 tys. zł) nie są jakoś zachęcające, jeśli chodzi o środowisko lekarskie. Po drugie - sam proces rekrutacji (postępowanie konkursowe) jednego tylko kandydata trwa do 3 miesięcy. 

       

r e k l a m y


 

Mam wątpliwości czy twórcy ustawy o jawności życia publicznego w Polsce spodziewali się oporu ze strony lekarzy orzeczników ZUS. Z drugiej strony patrząc mało kto chce być "ekshibicjonistą finansowym". Stąd też groźba paraliżu procesu przyznawania rent i kontroli zasiłków jest w mojej ocenie całkiem realna. Czy ZUS jest gotowy na taką ewentualność?

 

Źródło: Lekarze orzecznicy ZUS nie chcą ujawniać majątków i grożą porzuceniem pracy (Rp.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP