niewygodne.info.pl

 

     PO chce komisji śledczej ws. Puszczy. Popieram. Wyjdzie na jaw, że za ich czasów wycinka była znacznie większa niż obecnie!

środa, 22.11.2017 r.

    

foto: succo (Pixabay.com / CC0)

Przypomnijmy, że "konflikt o puszczę" zaczął się od ubiegłorocznej decyzji ministra Szyszki dotyczącej zwiększeniu rocznego limitu wycinki drzew w nadleśnictwach gospodarczych wchodzących w skład Puszczy Białowieskiej (nie zaś w skład parku narodowego) z 6,4 do 18,8 tys. m/3. Dzisiaj posłowie PO chcą powołania komisji śledczej w/s Puszczy. Popieram. Wyjdzie wówczas na jaw, że wycinka drzew w Białowieży w latach, kiedy rządziła PO, była o połowę większa niż obecnie, a mimo to Unia Europejska w ogóle się tym nie przejmowała.

 

Platforma Obywatelska chce powołania sejmowej komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić działania Ministerstwa Środowiska prowadzone w Puszczy Białowieskiej - poinformował wczoraj poseł PO Stanisław Gawłowski. Pomysł powołania takiej komisji to odpowiedź na ostatnie postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, który stwierdził, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wszelkich wycinek na terenie Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

              

r e k l a m y


       

Nie wiem jak państwo, ale ja całym sercem popieram pomysł powołania takiej komisji. Z dwóch powodów. Po pierwsze PO dokonałaby pięknego samozaorania. Wyszłoby bowiem na jaw, że w latach kiedy rządzili roczne limity wycinki drzew w nadleśnictwie Białowieża były o połowę większe niż obecnie! Po drugie - niejako przy okazji - wypłynęłaby cała obłuda i hipokryzja Komisji Europejskiej, która nie przejmowała się znacznie większą wycinką drzew w Białowieży, kiedy krajem rządził Donald Tusk.

W kontekście powyższego warto przypomnieć o kilku faktach, o których nie wszyscy wiedzą, a mają one duże znaczenie dla postrzegania całej "afery" związanej z Puszczą Białowieską. Po pierwsze - fragmenty lasów o charakterze naturalnym zajmują niecałe 20 proc. powierzchni Puszczy Białowieskiej. Wszystkie one są i zawsze będą pod ścisłą ochroną i nikt nie dokonuje tam żadnych wycinek. Gospodarkę leśną (dopuszczającą wycinkę) prowadzi się jedynie na 1/3 terytorium nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka, które nie wchodzą ani w skład Białowieskiego Parku Narodowego, ani rezerwatów przyrody i innych obszarów chronionych.

       

r e k l a m y


 

Zatwierdzane przez Ministerstwo Środowiska plany urządzenia lasu na lata 2002-2011 dla terytorium Puszczy Białowieskiej (tj. nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka) zezwalały na pozyskiwanie średnio 145,7 tys. m/3 drewna rocznie i dopuszczały usuwanie wszystkich zaatakowanych kornikiem lub zniszczonych drzew, także ponad stuletnich. Obecnie limity te są znacznie niższe i dopuszczają pozyskanie drewna na poziomie do 48,5 tys. m/3 rocznie z terytorium całej Puszczy (a mówiąc precyzyjnie - z terytorium trzech wspomnianych nadleśnictw, które nie są parkiem narodowym, rezerwatem ani innym obszarem chronionym). W samym tylko nadleśnictwie Białowieża limit ten wynosi obecnie 18,8 tys. m/3 i jest o połowę mniejszy niż przewidywał plan wycinki drzew w tym nadleśnictwie w latach 2002 - 2011.

I właśnie dlatego popieram powołanie komisji śledczej w tej sprawie.

 

Źródło: PO chce komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej (Stooq.pl)
Źródło: NIK o Puszczy Białowieskiej (NIK.gov.pl)
Źródło: 10 faktów o Puszczy Białowieskiej (Lasy.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP