niewygodne.info.pl

 

     Fatalny błąd legislacyjny PiS-u skutkujący nowym obowiązkiem podatkowym. Sytuację może uratować veto prezydenta!

środa, 15.11.2017 r.

    

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / CC 1.0)

W ubiegłym tygodniu zakończył się parlamentarny proces legislacyjny dotyczący nowelizacji ustawy o podatku CIT. Problem w tym, że w projekcie noweli posłowie i senatorowie przemycili (prawdopodobnie w wyniku błędu) fatalny w skutkach przepis nakazujący spółkom kapitałowym płacić podatek od pieniędzy inwestowanych w inne spółki czy start-upy (sic!). Wkłady tego rodzaju zawsze były uznawane za neutralne z punktu widzenia podatkowego. Sytuacja ma się zmienić od 1 stycznia 2018 r., o ile prezydent Duda ustawy nie zawetuje.

 

Eksperci podatkowi uważają, że projektodawca nowelizacji ustawy o podatku CIT (tj. Ministerstwo Finansów) mógł popełnić błąd. - "Prawdopodobnie z obecnego przepisu wycięto o kilka wyrazów za dużo" - czytamy w tekście na ten temat, jaki opublikował "Dziennik Gazeta Prawna". Konsekwencje tego przeoczenia będą jednak bardzo poważne.

              

r e k l a m y


       

Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez parlament projekt nowelizacji zakłada opodatkowanie wszelkich wkładów pieniężnych do spółek kapitałowych - zarówno tych dopiero tworzonych, jak i już istniejących.

Zmiana dotknie wszystkich tych inwestorów instytucjonalnych, którzy będą chcieli np. dofinansować start-up. Od 1 stycznia przyszłego roku w momencie dokonania wkładu pieniężnego do spółki będą oni generować przychód, z którego trzeba będzie się rozliczyć się z fiskusem w ramach 19 proc. podatku.

       

r e k l a m y


 

Ktoś powie - a co mnie obchodzą jacyś inwestorzy instytucjonalni czy spółki kapitałowe?! Owszem, kwestia ta dotknie bezpośrednio niewielkiego procenta naszego społeczeństwa. Nie to jest jednak w tym przypadku istotne. Zakładając, że projektodawca rzeczywiście się pomylił i "wyciął z projektu o kilka wyrazów za dużo", sytuacja ta dosadnie pokazuje nam jak słaby jest obecny proces legislacyjny, skoro ani przedstawiciele rządu, ani przedstawiciele Sejmu czy Senatu tego błędu nie wychwycili. Jeśli zaś to nie był żaden błąd, lecz celowe zagranie rządu (Ministerstwa Finansów) to... tym gorzej dla rządu. Wszak pokazuje to, że każda sposobność do podniesienia podatków jest dobra (a szczególnie taka, która może przejść niezauważona). W takich okolicznościach znowu wszystkie oczy będą zwrócone na Andrzeja Dudę.

 

Źródło: Podatek, który odetnie biznes od pieniędzy. Czeka już tylko na podpis prezydenta (Dziennik.pl)
Źródło: CIT-em we wspólników. Kto zainwestuje, ten zapłaci (Interia.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP