niewygodne.info.pl

 

     Miały być masowe zwolnienia nauczycieli. Okazało się, że przybyło setki nowych etatów

poniedziałek, 13.11.2017 r.

    

foto: giovannacco (Pixabay.com / CC0)

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) reforma edukacji miała objawić się przede wszystkim masowymi zwolnieniami nauczycieli. Prezes ZNP Stanisław Broniarz jeszcze rok temu twierdził, że w wyniku likwidacji gimnazjów pracę straci łącznie 74,5 tys. osób (w tym 37 tys. nauczycieli). Z czasem jednak szacunki ZNP zaczęły się zmniejszać. W sierpniu br. Broniarz wskazywał na 10 tys. nauczycieli, a w październiku ZNP mówiła już tylko o liczbie 6,5 tys. Jaka jest rzeczywistość? Okazuje się, że w samych tylko gminach wiejskich przybyło blisko 800 etatów!

 

Jeszcze w październiku "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że z reprezentatywnych danych, które zebrał Związek Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) wynikało, iż tylko w tym roku szkolnym przybyło blisko 800 etatów nauczycielskich. Teraz ten sam dziennik, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej podał, że liczba pedagogów zatrudnionych na pełne etaty wzrosła w zależności od województwa od kilkuset do nawet kilku tysięcy!

              

r e k l a m y


       

W kontekście powyższego warto przypomnieć, że jeszcze w sierpniu 2016 r. ZNP wyliczał, iż w wyniku reformy edukacji pracę straci łącznie 74,5 tys. osób. Wśród nich miało być 37 tys. nauczycieli, 7,5 tys. dyrektorów i 30 tys. pracowników administracji. - "Te wyliczenia nie mają na celu wzbudzenia strachu w kimkolwiek. Chcemy tylko poinformować nauczycieli o zagrożeniu. Taka jest nasza rola" - mówił wówczas prezes ZNP Stanisław Broniarz.

Rok później, ten sam Stanisław Broniarz, na pytanie ilu konkretnie nauczycieli straci pracę w wyniku zmian w edukacji, odpowiadał już w sposób następujący: - "Według informacji zebranych pod koniec czerwca na podstawie arkuszy organizacyjnych szkół, bez pracy może pozostać blisko 10 tysięcy nauczycieli, a wielu pracować może w niepełnym czasie pracy". Na początku października prezes ZNP podał, że w wyniku reformy edukacji pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli. Większości miano nie przedłużyć czasowych umów o pracę.

       

r e k l a m y


 

Warto się zastanowić nad jeszcze jedną kwestią i postawić sobie następujące pytanie: Czy szkoła ma być dla uczniów, czy dla nauczycieli? Jeśli dla dla uczniów, to dlaczego kwestia ilości etatów stała się motywem przewodnim wszelkich wystąpień przedstawicieli ZNP, którzy byli przeciwnikami reformy systemu edukacji? Wszak to uczniowie mają być najważniejsi, a nie oni.

 

Źródło: Efekty reformy edukacji: Nie ma masowych zwolnień. Problemem są kawałki etatów (GazetaPrawna.pl)
Źródło: Reforma nauczycieli nie wymiotła (GazetaPrawna.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP