niewygodne.info.pl

 

     Macron, czołowy hipokryta Europy: - "Nie mam w zwyczaju mieszać się do polityki wewn. innych państw". Co innego, gdy chodzi o Polskę

poniedziałek, 13.11.2017 r.

    

foto: EU2017EE (Flickr.com / CC by 2.0)

Emmanuel Macron poproszony kilka dni temu przez dziennikarzy o komentarz do sytuacji, jaka zapanowała w Arabii Saudyjskiej (aresztowania wysokich urzędników, zabójstwa na szczytach władzy) odpowiedział, że "nie ma w zwyczaju mieszać się do polityki wewnętrznej innych państw". Powyższe oświadczenie może szokować, szczególnie jeśli przypomnimy sobie ataki prezydenta Francji na Polskę z okresu ostatnich kilku miesięcy. Z drugiej strony warto wiedzieć, że nie tak dawno Francja podpisała z Arabią Saudyjską kontrakty gospodarcze o łącznej wartości 23 mld $. A pieniądz nie śmierdzi...

 

W ostatnich miesiącach prezydent Francji był zdecydowanym liderem anty-polskich wystąpień na forum europejskim. Wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie zgadza się z tym, co dzieje się w Warszawie i nie podoba mu się polityka wewnętrzna prowadzona przez rząd Beaty Szydło.

              

r e k l a m y


       

Powyższe brzmi ciekawie w kontekście wypowiedzi Emmanuela Macorna sprzed kilku dni, kiedy pytany na konferencji prasowej o sytuację wewnętrzną w Arabii Saudyjskiej odpowiedział, że "to nie w jego stylu mieszać się do polityki wewnętrznej innych państw". 

Nie będę ukrywał pewnego dysonansu poznawczego. Skoro mieszanie się do polityki wewnętrznej innych państw nie jest w stylu Macrona, to dlaczego tak zachowuje się w stosunku do Polski? Dlaczego w ostatnim czasie tak często krytykował decyzje suwerennego i niezależnego od Francji rządu Beaty Szydło? 

Mam pewną teorię na ten temat. Otóż warto wiedzieć, że nie tak dawno temu (2015 rok) Paryż wizytował saudyjski monarcha, następca tronu, książę Muhammad ibn Salman. Podczas tej wizyty francuski Airbus podpisał umowę na dostawę Saudyjczykom 23 śmigłowców H145. Dodatkowo poinformowano, że trwają negocjacje w sprawie zakupu francuskich łodzi patrolowych, zbudowanych przez francuski koncern DCNS. Arabia Saudyjska chce też opracować studium w sprawie budowy dwóch reaktorów atomowych przez francuski koncern Areva. Łączna wartość podpisanych wówczas kontraktów gospodarczych osiągnęła pułap 23 miliardów dolarów.

       

r e k l a m y


 

Skoro "nie mieszanie się do polityki wewnętrznej innych państw" może być uzależnione o wartości podpisanych i realizowanych kontraktów (na co wskazuje casus Arabii Saudyjskiej), to jestem niezmiernie ciekawy, jakie byłoby zachowanie Macrona wobec obecnej Polski, gdyby kontrakt na dostawę francuskich Caracali za 13 mld zł nie został anulowany?

 

Źródło: Wojciech Szewko (twitter.com)
Źródło: Francja robi interesy z Arabią Saudyjską (Bankier.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP