niewygodne.info.pl

 

     Nie jest dobrze - będzie nowy podatek "emerytalny". Statystyczny Kowalski zapłaci rocznie o ponad 1 tys. zł więcej

piątek, 10.11.2017 r.

    

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / PD 1.0)

Minister Morawiecki twierdzi, że mające wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) "wzmocnią bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin oraz podniosą ich standard życia". Super i fajnie. Szkoda tylko, że minister nie mówi, że płacenie na PPK będzie de facto nowym podatkiem. Nasze pensje zostaną bowiem pomniejszone od 2 do 4 proc., a to oznacza, że statystycznemu Kowalskiemu zostanie odebrane - w zależności od wariantu - od nieco ponad 1 do 2 tys. zł w skali roku! O kosztach, które będą musieli ponieść pracodawcy nawet nie wspominam.

 

Zgodnie z założeniami do projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) każdy Polak będący etatowym pracownikiem będzie "na starcie" zapisany do programu PPK (z którego na szczęście będzie można się wypisać - to jest akurat słuszny wentyl bezpieczeństwa). Z pensji pracownika będzie potrącana dodatkowa składka - na PPK właśnie - w wysokości od 2 d 4 proc. wysokości wynagrodzenia (tj. minimum 2 proc., a jak pracownik sobie zażyczy to składka będzie mogła urosnąć do maks. 4 proc.). To oznacza, że w skali roku "statystyczny" Kowalski zarabiający obecnie w okolicach tzw. średniej krajowej będzie musiał dodatkowo zapłacić od 1 do 2 tys. zł.

              

r e k l a m y


       

Dodatkowo do PPK będzie musiał się dokładać także pracodawca zatrudniający danego pracownika. Tutaj składka wyniesie od min. 1,5 proc. do maks. 2,5 proc. wysokości otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia.

Wygląda więc na to, że minister Morawiecki chce nam urządzić OFE-bis. Miliardy złotych rocznie zabrane pracownikom i pracodawcom będą de facto nowym quasi-podatkiem. Oczywiście - mechanizm działania będzie nieco inny (będzie można się z całego przedsięwzięcia wypisać), niemniej wrażenia, że ktoś znowu na siłę przymusza nas do oszczędzania (na siłę nas uszczęśliwia) nie da się odpędzić.

       

r e k l a m y


 

W tym kontekście nie sposób nie zgodzić się z wydźwiękiem jednego z komentarzy, jakie pojawił się pod tekstem o PPK na stronach portalu Money.pl:

 

"Morawiecki, nie przebijaj Balcerowicza. Już OFE okradło Polaków i teraz następne podejście do kasy pracowników? Znajomych króliczka będą grzały ciepłe posadki w PPK (tak jak w OFE) i za nic nie będą odpowiadać choć będą obracać miliardami złotych zabranymi od pracowników)".

 

Pytanie - czy Morawiecki przebije Balcerowicza? Czy OFE już nie wystarczą i rzeczywiście trzeba tworzyć PPK?

 

Źródło: Rewolucja emerytalna według PiS. "Największy program rządu po 500+". Kto skorzysta? (Money.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP