niewygodne.info.pl

 

     Od czasu kiedy Tusk chciał sprzedać LOT (2013), spółka ta osiągnęła 641 mln zł zysku na czysto!

czwartek, 9.11.2017 r.

    

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0) | BriYYZ (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Wiosną 2013 r. ówczesny premier Donald Tusk stwierdził, że PLL LOT to "studnia bez dna", i że "jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja". Niedługo później LOT zaczął przynosić spore zyski. Licząc od momentu wypowiedzenia wspomnianych słów przez Tuska, aż do dziś nasz narodowy przewoźnik lotniczy osiągnął już 641 mln zł zysku na czysto! Ciekawe do kogo ta kwota by trafiła, gdyby zamierzenia Tuska zostały jednak zrealizowane, a LOT zostałby sprywatyzowany?

 

Przypomnijmy - na początku kwietnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła nawet specjalny projekt ustawy umożliwiającej sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT. Ta zmiana prawa otwierała drogę do prywatyzacji naszego narodowego przewoźnika. To wówczas premier Donald Tusk wypowiedział te słowa: "Jestem po długiej rozmowie z ministrem skarbu i z prezesem PLL LOT. Nie ulega wątpliwości, że jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja".

              

r e k l a m y


       

Wielkie szczęście, że ekipa Tuska nie zrealizowała swojego zamierzenia. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na wyniki finansowe, jakie nasz narodowy przewoźnik lotniczy osiągnął w okresie 2013 - 2017:

 

2013 rok: +26 mln zł zysku
2014 rok: +99 mln zł zysku
2015 rok: -46,5 mln zł straty
2016 rok: +303 mln zł zysku
2017 rok: +260 mln zł zysku*

*dane za okres styczeń - wrzesień

 

Łatwo zatem policzyć, że skumulowany bilans za lata 2013-2017 to 641,5 mln zł zysku. Jestem bardzo ciekawy do kogo ta kwota by trafiła, gdyby Tusk zrealizował swoje zamierzenia i sprywatyzował LOT? Osobiście obstawiam któregoś z niemieckich przewoźników lotniczych. 

      

r e k l a m y


 

W kontekście powyższych wyliczeń przypomniał mi się jeszcze jeden cytat z Tuska. Słowa te padły co prawda dawno temu (bo w sierpniu 1993 roku na spotkaniu z wyborcami w Starachowicach) nie mniej idealnie opisały gospodarczą mentalność całego pokolenia sopockich "liberalnych-demokratów":

 

"Polskie przedsiębiorstwa są mało albo nic nie warte. Dlatego są i będą tanio sprzedawane"

 

Szkoda, że ekipie tej przyszło rządzić naszym krajem przez tak długi okres, w trakcie którego udało im się "sprywatyzować" za bezcen mnóstwo majątku narodowego.

 

Źródło: LOT miał ponad 260 mln zł zysku operacyjnego po trzech kwartałach '17 - prezes (Stooq.pl)
Źródło: Tusk: LOT wymaga specjalnej troski. Prywatyzacja jedyną alternatywą (Rmf24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP